08:15 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis a incheiat socotelile in campionat

18 May, 2006 00:00 465 Marime text

Suntem din nou in Europa!

# In prezenta unui public putin numeros, constantencele au primit la Sala Sporturilor vizita formatiei Oltchim Ramnicu Valcea, pe care au invins-o cu scorul de 32-30 (18-14) * Ambele echipe au folosit garnituri de "rezerva", meciul fiind astfel lipsit de spectaculozitate * In urmatoarea stagiune, elevele lui Dumitru Musi vor evolua tot in Challenge Cup, ramanand de vazut daca o vor face din postura de castigatoare a trofeului sau doar de finaliste

Ultima etapa a Ligii Nationale feminine de handbal a adus pentru echipa antrenata de catre Dumitru Musi, CS Tomis, indeplinirea obiectivului propus, si anume calificarea si in sezonul urmator intr-o cupa europeana. In prezenta unui public putin numeros (circa 100 de spectatori), constantencele au primit la Sala Sporturilor vizita formatiei Oltchim Ramnicu Valcea, pe care au invins-o cu scorul de 32-30 (18-14). De la bun inceput trebuie precizat ca oltencele au ajuns pe litoral cu echipa a II-a, o mare parte din ele fiind convocate la "nationala" feminina, pentru campania de calificare la urmatorul turneu final. In aceste conditii, jocul a "scartait" la capitolul tehnica si spectaculozitate, mai ales ca si Musi a preferat sa mai odihneasca unele jucatoare importante din angrenajul echipei. Dupa cum se stie, duminica, Tomis incearca la Constanta imposibilul, adica remontarea diferentei de opt goluri din turul finalei Challenge Cup, contra Rulmentului Brasov. Chiar si folosita mai putin, Alina Petrache a fost din nou principala marcatoare a constantencelor, cu opt reusite si in lipsa Ramonei Vaduva se anunta a fi principala arma a lui Musi in partida "europeana" de duminica. Revenind la confruntarea cu Oltchim, trebuie sa precizam ca oaspetele nu s-au lasat invinse usor, pana in minutul 21 scorul fiind foarte strans. Astfel, a fost 5-3 pentru Oltchim in minutul 9, 6-5 tot pentru valcence in minutul 12, handbalistele de pe litoral reusind egalarea (11-11) abia in minutul 21. Repriza intai s-a incheiat cu scorul de 18-14 pentru Tomis, care au iesit apoi de la cabine mult mai motivate si au inceput sa se desprinda treptat pe tabela de scor. In minutul 53 s-a inregistrat cea mai mare diferenta dintre cele doua combatante, 32-24. Ultima parte a meciului le-a gasit pe jucatoarele noastre foarte relaxate, cu gandul mai mult la intalnirea cu Brasov. Acest lucru le-a impiedicat sa mai inscrie pana la final, si vizitatoarele s-au mai apropiat, meciul incheindu-se cu o diferenta "mincinoasa", 32-30. Dumitru Musi a folosit urmatorul lot - Doina Avram, Alina Petrache (opt goluri), Dorina Jerebie (cinci), Raluca Blebea, Loredana Mateescu (cate patru), Roxana Mazur, Cristiana Strungaru (cate trei), Mihaela Paraianu (doua), Cristina Duican, Ghiuler Osman si Georgiana Borcan (cate unul). In urma acestui rezultat, CS Tomis incheie sezonul pe locul patru, cu 35 de puncte, la egalitate cu HCM Roman care a reusit, previzibil, sa invinga liderul virtual Rulmentul Brasov cu 35-31. Totusi, moldovencele s-au clasat pe locul cinci, avand cu o infrangere mai mult decat formatia noastra. Astfel, in urmatoarea stagiune, echipa lui Musi va evolua tot in Challenge Cup. Mai ramane de vazut duminica, daca o vor face din postura de castigatoare a trofeului sau doar de finalista.