00:28 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Revansa in fata tulcenilor

28 Mar, 2005 00:00 659 Marime text

V.C.M si Deltacons conduc detasat in clasamentul provizoriu

In cadrul turneului desfasurat in Bucuresti, elevii lui Petre Stancu au reusit doua victorii impotriva rivalelor Deltacons si Petrom Ploiesti

In cadrul celei de-al doilea turneu al Superligii Nationale de volei masculin, desfasurat in sala "Floreasca" din capitala, V.C.M Constanta a reusit sa-si ia o binemeritata revansa in fata campioanei en-titre, Deltacons Tulcea, formatie ce o invinsese clar in primul turneu care a avut loc la Tulcea. De aceasta data, hotarati sa nu mai faca nici un pas gresit, constantenii au evoluat mult mai prudent, cu un plus de concentrare ce avea sa-i aduca la final punctele puse in joc. V.C.M a castigat primul set, scor 25-23, la capatul unui joc deosebit de spectaculos in care fiecare echipa a avut sansa ei de a se impune in acest prim act. Urmatoarele doua seturi insa, au revenit echipei de pe malul Dunarii, scor 25-23 si 25-22, si se parea ca cei de la Deltacons isi vor trece in cont a patra victorie consecutiva in play-off. Mustruluiti de antrenorul Petre Stancu, constantenii au revenit in joc si au adjudecat setul al patrulea cu 25-19, impingand disputa in setul decisiv. Cei care au avut castig de cauza au fost tot elevii lui Petre Stancu si Romeo Enescu, care au castigat ultimul set cu 15-11 si partida cu scorul de 3-2. In cea de-a doua partida desfasurata vineri, Dinamo Delta Bucuresti a produs surpriza, invingand cu 3-1 la seturi (25-18, 25-20, 23-25, 25-17), puternica formatie a celor de la Petrom Ploiesti. Sambata, in ce-a de-a doua zi a turneului, V.C.M Constanta a spulberat a doua oara in decurs de o saptamana formatia Petrom Ploiesti, scor 3-0. In fata unei echipe ploiestene ce se pare ca a cam terminat benzina in acest play-off, "marinarii" au zburdat catre un 3-0 sec la seturi. Partida nu a avut practic istoric, V.C.M impunandu-se in cele trei seturi cu 25-21, 25-14, 25-20, in fata unei formatii ploiestene incapabile sa riposteze in fata atacurilor purtate de jucatorii de pe litoral. Tot sambata, intalnirea dintre Deltacons si Dinamo Bucuresti s-a incheiat cu victoria tulcenilor la capatul a cinci seturi foarte disputate. Asadar, 3-2 pentru Deltacons (25-18, 20-25, 25-23, 21-25, 15-12) si formatia de pe malul Dunarii isi pastreaza deocamdata fotoliul de lider in clasamentul provizoriu. Ieri in ultima zi de intreceri, V.C.M Constanta a intalnit echipa gazda, Dinamo Delta Bucuresti iar Petrom Ploiesti urma sa evolueze impotriva celor de la Deltacons Tulcea.