20:55 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie şi pentru FC Viitorul II, în deplasare Axiopolis Cernavodă a învins vice-lidera Unirea Slobozia

24 Apr, 2017 00:00 6740 Marime text
Ambele reprezentante ale judeţului Constanţa în seria secundă a Ligii a 3-a de fotbal au înregistrat victorii, sâmbătă, în etapa a 21-a a campionatului.

FC Viitorul II (antrenori, Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă) s-a impus în deplasare cu Înainte Modelu, scor 3-2. Golurile au fost marcate de Cristian Ene (16, 78), Andrei Ciobanu (39), respectiv Vasile Bucă (17) şi Ionuţ Alexa (34). FC Viitorul II a jucat cu: Tordai - Kilyen, Mladen (28 Piciu), Ghiţă, Panait - Ciobanu (47 Cicâldău), Vidrăsan, Drăguş (90+1 Matiş) - Zamfirescu, C. Ene, Măţan.
La Cernavodă, Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a realizat o victorie importantă, dispunând cu 2-0 de vice-lidera Unirea Slovozia. Au marcat I. Gheorghe (58, din penalty, lovitură de pedeapsă scoasă de Dogaru) şi Moise (75, în urma unei erori a unui fundaş advers).

Echipa lui Axiopolis a fost: Celnicu - I. Gheorghe (71 Beşleagă), Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe - M. Hristu, R. Moldoveanu - G. Rusu, Vieru (90+2 V. Hristu), Dogaru (65 Moise) - Husein (90 F. Abibula). Rezerve neutilizate au fost Cr. Nanu - Ad. Cristea şi Zugravu. În minutul 88, Beşleagă a primit roşu direct, la o intervenţie apreciată de arbitru drept fault dur.

„Prima repriză a fost echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, dar ale noastre mai clare. După pauză, am fost peste ei, iar drept urmare am obţinut victoria, una preţioasă, care ne-a dus la cota 30 de puncte. Mai avem trei meciuri în deplasare şi unul acasă, din care vrem să obţinem cât mai multe puncte“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului Axiopolis.

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Viitorul Domneşti - Petrolistul Boldeşti 4-1, Dinamo II - CS Tunari 2-1, Delta Dobrogea Tulcea - Astra II 2-1, SC Popeşti-Leordeni - Arsenal Malu 3-0 (echipa oaspete s-a retras din campionat) şi Metaloglobus Bucureşti - CSM Olteniţa 1-0. Clasament: 1. Metaloglobus - 54p, 2. Slobozia - 39p, 3. Tunari - 36p, 4. FC Viitorul II - 34p, 5. Domneşti - 34p, 6. Astra II - 32p, 7. Tulcea - 31p, 8. Popeşti Leordeni - 30p, 9. Cernavodă - 30p, 10. Dinamo II - 29p, 11. Olteniţa - 25p, 12. Modelu - 21p, 13. Boldeşti - 16p, 14. Malu - 0p.

Sursa foto: Facebook