12:47 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie şi egal pentru judeţul Constanţa în runda inaugurală a Ligii a 3-a (galerie foto)

05 Sep, 2016 00:00 1695 Marime text
Reprezentantele judeţului Constanţa în seria secundă a Ligii a 3-a la fotbal au înregistrat o victorie şi un egal, sâmbătă, în prima etapă a campionatului. FC Viitorul a trecut acasă de Astra II cu 3-2 (2-1), în vreme ce nou-promovata Axiopolis Cernavodă (care a evoluat tot în propriul fief) a înregistrat un 0-0 în disputa cu Dinamo II.

Pentru FC Viitorul II au marcat Alexandru Stoica (34) şi Ionuț Vînă (40, 44), oaspeţii punctând prin Romario Moise (26) şi Valentin Gheorghe (78). Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă, antrenorii gazdelor, au jucat cu: Tordai - Rusu, Burdeț, Mitache, Dumitrescu - Cicâldău, Neniță, Panait (58 Fotescu) - Vînă, Stoica (90 Vîlcea), Cruceru (46 C. Ene). În partida de la Cernavodă, principalul lui Axiopolis, Vasile Enache, a început ostilităţile cu: G. Celnicu - Rusu, Zaharia, Andreescu, Benghea - Buhuş, Cl. Enache, R. Moldoveanu - Dumitrescu, Dogaru - Moise. Au mai jucat I. Gheorghe, Hristu, A. Celnicu şi Antip. Din minutul 80, gazdele au evoluat în zece jucători, după ce Enache a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, primul avertisment fiindu-i arătat în minutul 39.

Peste 500 de spectatori la meci

„E un rezultat echitabil. Prima repriză, când am acoperit mai bine mijlocul terenului, ne-a aparţinut nouă, în vreme ce Dinamo II a jucat mai bine după pauză. Ambele echipe au trimis de câte două ori balonul în bară. Un rezultat de egalitate în primul meci ca nou-promovată, contra unei echipe bune, eu zic că e un lucru pozitiv. Au fost mulţi spectatori la meci, peste 500, fiind ocupate toate locurile pe scaune“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului Axiopolis.

FC Viitorul, vicelider

Celelalte rezultate ale etapei au fost: Înainte Modelu - Metaloglobus București 2-3, SC Popești-Leordeni - Delta Dobrogea Tulcea 2-1, CSM Oltenița - Viitorul Domnești 2-1, Unirea Slobozia - Petrolistul Boldești 3-0 şi Arsenal Malu - CS Tunari 0-1. Clasament: 1. Slobozia - 3p, 2. Viitorul II - 3p, 3. Metaloglobus - 3p, 4. Olteniţa - 3p, 5. Popeşti Leordeni - 3p, 6. Tunari - 3p, 7. Cernavodă - 1p, 8. Dinamo II - 1p, 9. Astra II - 0p, 10. Modelu - 0p, 11. Tulcea - 0p, 12. Domneşti - 0p, 13. Malu - 0p, 14. Boldeşti - 0p. În etapa viitoare, Viitorul II întâlneşte în deplasare Metaloglobus, iar Axiopolis joacă pe terenul formaţiei Viitorul Domneşti.
Sursa foto: Academia Hagi