22:26 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie şi cu Înainte Modelu. Meci cu şase goluri Cu punctaj maxim după două etape, Axiopolis Cernavodă e vicelidera Ligii a 3-a

04 Sep, 2017 00:00 2811 Marime text
Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă are punctaj maxim după două meciuri susţinute în seria secundă a Ligii a 3-a, ocupând locul doi în clasament, la egalitate cu liderul Progresul Spartac Bucureşti, care are golaveraj superior.

Sâmbătă, în etapa a doua, Axiopolis Cernavodă a învins pe teren propriu Înainte Modelu cu 4-2 (2-2). Au marcat Moise (22), R. Mihalache (30), Fotescu (49 - din penalty) şi Vieru (59), respectiv L. Avram (24) şi D. Gheorghe (35). Antrenorul echipei din Cernavodă, Ionel Melenco, a folosit echipa: Nanu - Loloţ (46 E. Abibula), Răvoiu, Andrescu, L. Gheorghe - M. Hristu, Vieru (75 C. Creţu) - Beşleagă (46 D. Zaharia), Fotescu, R. Mihalache - Moise (77 Husein). Rezerve neutilizate au fost C. Hristu, Vlăescu şi I. Gheorghe, în vreme ce Puia a fost suspendat, iar Rusu - învoit. Din minutul 85, Axiopolis a jucat în inferioritate numerică, după ce M. Hristu, accidentat, nu a mai putut evolua, iar Ionel Melenco efectuase toate schimbările.

„În prima repriză, meciul a fost echilibrat, oaspeţii agăţându-se de rezultat. În partea secundă, cei de la Modelu au căzut fizic, iar noi am reuşit să ne desprindem pe tabelă“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului din Cernavodă.

După două etape, clasamentul este următorul: 1. Progresul Spartac - 6p (10-4), 2. Cernavodă - 6p (6-3), 3. FCSB II - 4p, 4. FC Voluntari II - 4p, 5. Metalul Buzău - 4p, 6. Agricola Borcea - 3p, 7. Unirea Slobozia - 3p (un meci în minus), 8. CSM Olteniţa - 3p, 9. CSM Rm. Sărat - 3p, 10. SSC Farul - 1p (un meci în minus), 11. Înainte Modelu - 0p, 12. Sportul Chişcani - 0p, 13. Delta Dobrogea Tulcea - 0p, 14. Victoria Traian - 0p. În etapa viitoare, Axiopolis joacă în deplasare cu Victoria Traian, sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 17.00.

Sursa foto: Ştefan Negrea