20:39 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie pentru Simona Halep în primul meci disputat la turneul de la Stuttgart. Ce adversară va avea în următorul act al competiției

26 Apr, 2018 07:30 1797 Marime text
Tenismena din Constanța, Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 816.000 dolari, după ce a dispus de Magdalena Rybarikova (Slovacia), cu 4-6, 6-2, 6-3, transmite Agerpres.ro.

Simona Halep (26 ani) a obţinut victoria după o oră şi 53 de minute. Românca are acum 4-2 în meciurile directe cu Rybarikova (29 ani, 18 WTA), câştigând ultimele trei confruntări, două anul trecut la Toronto şi Beijing.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 17.334 euro şi 100 de puncte WTA, urmând să o înfrunte pe învingătoarea dintre germanca Laura Siegemund şi CoCo Vandeweghe (SUA). Halep a pierdut în ultimii doi ani la Stuttgart în faţa germancei Siegemund, în 2016 în optimi, iar în 2017 în semifinale.