23:36 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie însângerată cu Pandurii Tg. Jiu Un jucător de la HCM i-a provocat fractură de piramidă nazală unui adversar

18 Mar, 2013 00:00 1292 Marime text
Campioana României la handbal masculin şi liderul la zi al clasamentului, HCM Constanţa, a câştigat cu 25-21 (13-13) meciul din etapa a 18-a a Ligii Naţionale, jucat ieri, pe teren propriu, contra echipei Lignitul Pandurii Tg. Jiu. Gorjenii au venit pe litoral hotărâţi să-şi vândă scump pielea, astfel că la pauză scorul a fost egal, iar pe parcursul reprizei secunde oaspeţii au condus cu 16-14 şi cu 17-15. În minutul 48 însă, la scorul de 19-19, veteranul HCM-ului, Alexandr Adzic, l-a lovit în plină figură pe un adversar, Ciprian Şandru, provocându-i o fractură de piramidă nazală. Adzic a primit cartonaşul roşu, iar Şandru a ajuns la ambulanţă, pentru a fi tratat. Din acel moment, arbitrii, care până atunci favorizaseră în mai multe faze echipa Lignitul Pandurii, au avut o prestaţie mai aproape de adevăr, iar HCM a reuşit, încet-încet, să ducă meciul spre victorie. „Am avut parte de un arbitraj mizerabil, aşa cum am păţit în multe meciuri susţinute la Constanţa”, fierbea, după meci, extrema gazdelor, George Buricea. Golurile echipei constănţene au fost reuşite de Humet - 7, Csepreghi - 6, Cutura - 5, Toma - 2, Val - 2, Sabou - 1, Angelovski - 1, Adzic - 1. De cealaltă parte, cei mai prolifici jucători au fost Asoltanei, cu opt reuşite, şi Mledenciu, cu cinci goluri.

Sursa foto: gsp.ro