04:49 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie cu Oţelul Galaţi, a treia consecutivă în Liga a 2-a FC Farul a urcat pe locul patru în clasament

26 Oct, 2015 00:00 2166 Marime text

FC Farul a învins la Constanţa fosta campioană a României Oţelul Galaţi şi a ajuns la al treilea succes la rând în campionat. Victoria le-a adus „marinarilor“ şi o poziţie superioară în clasament

Fariştii au câştigat la limită 1-0 disputa de sâmbătă, de la Constanţa, cu Oţelul Galaţi, din etapa a zecea a Ligii a 2-a. „Marinarii“ nu au evoluat strălucit, dar, chiar şi aşa, au avut ocazii mai multe decât tânăra echipă a oţelarilor, care, din minutul 82, a jucat în inferioritate numerică. Farul reuşeşte să lege trei victorii şi urcă o poziţie în clasament, de pe locul cinci, pe patru.

FC Farul n-a mai repetat evoluţiile deosebite de la precedentele două victorii. Mai mult, prima mare ocazie a meciului de la Constanţa le-a aparţinut oaspeţilor, Stoian ratând deschiderea scorului în minutul 18, graţie intervenţiei lui Gudea. Aceasta avea să rămână însă unica situaţie de sâmbătă a Oţelului, care a încercat să revină în partea secundă, fără a pune însă în pericol real poarta constănţeană. Antrenorul „marinarilor“, Constantin Gache, a fost lipsit de doi oameni importanţi pe faza ofensivă, vârful Pătulea (accidentat) şi mijlocaşul Nicorec (suspendat), diferenţa făcând-o, din nou, golgheterul Sorin Chiţu, a cărui reuşită din minutul 38 (a speculat prompt, din apropiere, o eroare a fundaşilor Oţelului, la cornerul lui Cristocea) i-a mai adus Farului trei puncte. Acest gol şi ocaziile, mari, de până la pauză (pentru că, în partea secundă, cu excepţia situaţiei lui Butoi, din minutul 84, „marinarii“ nu s-au mai arătat periculoşi) au mai salvat din impresia lăsată de jocul mai puţin strălucitor al gazdelor, însă, până la urmă, importantă este victoria. Până la pauză, de la Farul au mai ratat S. Chiţu (35 - bară şi minge trimisă apoi prin faţa porţii, 41), M. Rusu (37) şi Ad. Ionescu (44).

Suporterii Oţelului, evacuaţi

FC Farul (antrenor, Constantin Gache) a jucat cu: Gudea - Băjan, M. Rusu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Barna - M. Ion, Ad. Ionescu, Milea (52 Butoi), Corcoveanu (74 D. Bratu) - Cristocea, S. Chiţu. Daniel Florea, principalul Oţelului, a mizat pe: N. Grecu - M. Andrei, Cojoc (cpt.) (70 V. Ştefan), Asanache, Murgoci - C. Stoian, Tătar, Dăjbog, Diarra (46 I. Miron) - Codreanu, Cârjan (65 Adăscăliţei). Cei câţiva suporteri care au însoţit la Constanţa Oţelul au fost evacuaţi din tribună de forţele de ordine în minutul 58. Fanii gălăţeni au intrat în conflict cu spectatori constănţeni din sectorul învecinat de tribună, cele două tabere aruncând şi cu scaune una în alta.

Constantin Gache - „Lumea nu are de unde să ştie aceste lucruri“

Constantin Gache, antrenorul Farului, a declarat, la final: „E important că am câştigat, deşi n-am avut un joc prea reuşit, deosebit, precum am evoluat în cele două victorii precedente, cu Suceava şi la Bacău. Am întâlnit însă şi o echipă care juca fără presiune, care pe noi a apăsat puţin, întrucât ne doream foarte mult victoria. În acelaşi timp, în faţa unui adversar cu mulţi jucători tineri, e şi greu de motivat jucătorii. Numai cu motivaţia morală o duci cât o duci, dar, dacă nu va veni şi cea financiară, măcar o parte, va fi şi mai greu. Lumea nu are de unde să ştie aceste lucruri, care sunt foarte importante, şi nu mai merge să le ocolim. Eu le spun mereu jucătorilor: «Când intraţi pe teren, vă reprezentaţi pe voi înşivă». Dar până când? Sunt probleme financiare la Farul. Dacă nu aveam, probabil că şi faţa întregii echipe era alta. Oţelul e o echipă bună, dar a avut numai o ocazie, pe când noi am irosit mult mai multe situaţii clare. Dacă Pătulea nu era accidentat şi puteam juca cu două vârfuri, era altceva, însă nu mai contează“.

Daniel Florea - „Meritam cel puţin un punct“

Principalul Oţelului, Daniel Florea, a spus: „Echipa mea a făcut un joc bun, dar am pierdut din nou pe o greşeală individuală. E al treilea meci când păţim aşa. Puteam să şi marcăm şi meritam să cucerim cel puţin un punct. În privinţa arbitrajului, mi s-a părut că s-au acordat foarte uşor faulturi pentru Farul, iar jocul a fost oprit când nu trebuia. Avem condiţii dificile la club şi e greu să ceri mai mult de la echipă când nu-i oferi nimic. Noi ne bucurăm că ajungem să jucăm de la etapă la etapă“.

Dunărea Călăraşi a umilit Gloria Buzău

În celelalte meciuri jucate sâmbătă s-au înregistrat rezultatele: CS Baloteşti - ACS Berceni 1-1 (Cl. Herea 70 - din penalty / Fâşie 13), Ceahlăul Piatra Neamţ - SC Bacău 2-3 (Chitoşcă 75, Stana 85 - din penalty / A. Burcă 9, Adăscăliţei 29, Vraciu 89), Academica Clinceni - Dacia Unirea Brăila 5-1 (Al. Neagu 23, 27, D. Benzar 33, Antohi 48, 90 / Onofraş 88 - din penalty), Dunărea Călăraşi - Gloria Buzău 8-0 (Kanda 10, Al. Stoica 24, 29, 45+1, 82, L. Buş 48 - din penalty, V. Alexandru 61, 74). Luni, 26 octombrie, de la ora 18.00, se dispută ultima partidă a rundei, Rapid Bucureşti - Rapid CFR Suceava. Bucovina Pojorâta a avut rundă liberă. Clasament: 1. Bacău - 19p, 2. Rapid - 18p, 3. Suceava - 18p, 4. Farul - 17p, 5. Călăraşi - 16p, 6. Brăila - 16p, 7. Clinceni - 14p, 8. Berceni - 12p, 9. Pojorâta - 9p, 10. Baloteşti - 9p, 11. Oţelul - 7p, 12. Buzău - 7p, 13. Ceahlăul - 4p. În etapa viitoare, FC Farul joacă în deplasare cu ACS Berceni.

Sursa foto: webics.ro