21:49 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Victorie clară contra Elinei Svitolina Simona Halep a jucat entuziasmant şi s-a calificat în premieră în finală la Wimbledon

11 Jul, 2019 16:26 1983 Marime text
Simona Halep, a şaptea jucătoare a lumii, a susţinut astăzi meciul din semifinalele turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, întâlnind-o pe Elina Svitolina, din Ucraina, locul 8 WTA.

Primul set i-a revenit lejer campioanei din Constanţa, scor 6-1, după 43 de minute, Simona conducând clar ostilităţile.

Halep s-a impus şi al doilea set, scor 6-3, la capătul unei evoluţii entuziasmante, astfel că s-a calificat în premieră în finala de la Wimbledon, realizând o nouă performanţă de vârf în cariera sa.

În finală, Simona o va întâlni, sâmbătă, pe învingătoarea din meciul Serena Williams (SUA, 10 WTA) - Barbora Strycova (Cehia, 54 WTA).

UPDATE:

În finală, Simona se va duela, sâmbătă, de la ora 16.00, cu Serena Williams, care a tecut lejer de Barbora Strycova, scor 6-1, 6-2, rezultatul fiind stabilit în 61 de minute.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa