04:32 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie chinuita

09 Feb, 2009 02:19 2191 Marime text

handbal_HCM.jpgFără pivoţii Băiceanu (suspendat) şi Hejtmanek (accidentat), echipa lui Zoran Kurtes a tremurat serios în faţa formaţiei clasate pe locul 10 în Liga Naţională

HCM Constanţa a obţinut o victorie chinuită pe teren propriu, în faţa echipei CSM Medgidia, în primul meci al returului, formaţia antrenată de Zoran Kurtes şi Eden Hairi impunându-se cu scorul de 26-25 (14-12).

Sâmbătă s-au disputat în devans două partide din etapa a XIV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, extrem de importante în economia clasamentului: HCM Constanţa - CSM Medgidia şi UCM Reşiţa - Ştiinţa Municipal Bacău. Derbiul Dobrogei, disputat la Sala Sporturilor din Constanţa, între Handbal Club Municipal şi CSM Medgidia, a oferit, ca de fiecare dată, un meci extrem de disputat şi echilibrat. Favorită în această partidă, vicecampioana a tremurat serios în faţa unei echipe care a venit la Constanţa să încurce planurile liderului clasamentului Ligii Naţionale. Partida a început cu o dominare a HCM-ului, care s-a distanţat, la jumătatea primei reprize, la şapte goluri diferenţă, scor 10-3. De la acest scor, CSM Medgidia a dominat următoarele zece minute, timp în care constănţenii nu au mai reuşit să înscrie niciun gol. Elevii lui Ion Crăciun s-au apropiat la un singur gol pe tabelă (10-9), chiar egalând la 11, două minute mai târziu. Până la finalul reprizei, HCM a mai avut o tresărire şi au intrat la cabine cu o diferenţă de două goluri, scor 14-12. A doua parte a meciului a stat sub semnul echilibrului, cele două formaţii mergând cap la cap în prima jumătate a reprizei secunde. Fără cei doi pivoţi (Băiceanu - suspendat după cartonaşul roşu primit etapa trecută, şi Hejtmanek - accidentat), echipa constănţeană a scârţâit în atac, iar oaspeţii au profitat şi s-au distanţat la două goluri diferenţă, când mai erau de jucat opt minute din meci, scor 21-23. Experienţa gazdelor şi-a spus însă cuvântul în faţa tinerei echipe a Medgidiei şi elevii lui Zoran Kurtes au revenit, egalând scorul cu două minute înainte de final. În ultimul minut al întâlnirii, gazdele înscriu golul victoriei, HCM impunându-se la final cu scorul de 26-25. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Csepreghi, cu şapte reuşite, Laurenţiu Toma (6), Timuszin Schuch (4) şi Mirko Popovic (3), în timp ce la echipa pregătită de Ion Crăciun cele mai multe goluri au fost înscrise de Marius Mocanu (9), Dinescu (8) şi Musteaţă (3). Într-un alt derbi disputat în devansul etapei a XIV-a a Ligii Naţionale, UCM Reşiţa a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 28-21 (16-9), în faţa formaţiei Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău. Considerată a fi cea mai importantă întâlnire a începutului de sezon, partida a fost controlată autoritar de formaţia antrenată de Aihan Omer. În urma disputării celor două partide, Handbal Club Municipal Constanţa şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului Ligii Naţionale, cu 24 de puncte, fiind urmată la un punct distanţă de UCM Reşiţa şi la două de Ştiinţa Bacău.