13:10 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie "amicala" in fata Ceahlaului

12 Aug, 2005 00:00 617 Marime text

Farul s-a impus cu scorul de 3-1, gratie golurilor marcate de Todoran, Liviu Mihai si Baicu

Miercuri seara, incepand cu orele 20.00, s-a disputat pe stadionul "Gheorghe Hagi", un meci amical intre echipele Farul Constanta si divizionara B, Ceahlaul Piatra Neamt. Partida a fost un bun prilej de verificare pentru elevii lui Petre Grigoras inaintea etapei cu numarul doi din campionatul Romaniei, impotriva Sportului Studentesc. Surprinzator, cei care au deschis scorul au fost fotbalistii nemteni, prin nimeni altul decat Doicaru, fostul jucator al Farului. Acesta a inscris in minutul 17 al partidei, dintr-o lovitura de la unsprezece metri. Constantenii au replicat abia in minutul 40 al meciului, atunci cand Dinu Todoran a reusit egalarea. Tot in prima repriza, echipa de pe litoral a beneficiat la randu-i de un penalty, acesta fiind transformat de catre Liviu Mihai. Al doilea mitan a inceput tot in nota de dominare a Farului, care in minutul 58 a mai inscris o data, prin Baicu. Acesta a stabilit de altfel si scorul final al intalnirii, 3-1, scor care l-a multumit in final pe tehnicianul constantean. Grigoras a folosit in amicalul cu Ceahlaul urmatoarea garnitura: Curca, Gurita, Barbu, Schiopu, Florea, Apostol, Todoran, Lungu, Pascovici, L. Mihai, Cristocea. Au mai fost introdusi pe parcursul meciului, Stanca, Farmache, Baicu, Tibor Moldovan, Durbac, V. Gheorghe, Pacurar si Apostu. Maine, gruparea de pe litoral primeste vizita echipei lui Dan Petrescu, Sportul Studentesc. Infruntarea va incepe la orele 20.15 si va fi condusa la centru de catre arbitrul Sorin Corpodean, secondat la margini de Dragos Iliescu si Daniel Burloiu. Rezerva de arbitru va fi Aurelian Simion, iar observatorii acestei intalniri sunt Florin Gatejan si Dan Petrescu.