04:38 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie a Academiei Hagi 1998 în Qatar Nicolae Cârnaţ a bătut de unul singur Schalke 04

14 Mar, 2013 00:00 4736 Marime text
Echipa de juniori născuţi în anul 1998 a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” (antrenor, Cristi Şchiopu) a învins cu 3-1 (1-0) echipa similară a clubului german Schalke 04 la turneul din Qatar. A fost prima partidă susţinută în competiţie de echipa 1998 de la Academie, toate golurile constănţenilor fiind marcate de Nicolae Cârnaţ, în minutele 25, 53 şi 80. Schalke a marcat la 2-0 pentru Academia Hagi. Echipa constănţeană a fost: Dur-Bozoancă - Căpuşă, Trancă, Ghiţă, Dumitrescu (min. 65 L. Gheorghe) - Ciobanu (min. 60 Manole), Iani (min. 65 Moldoveanu), Casap - I. Hagi, Coman (min. 40 Grecu), Cârnaţ.
În Qatar, s-a aliniat la startul competiţiei şi Academia Hagi 1999 (antrenor, Nicolae Roşca), care a pierdut însă ambele meciuri susţinute: 0-1 (0-1) cu Schalke 04 şi 0-1 cu Aspire Academy, în partida de debut. Contra formaţiei germane, care a punctat în minutul 48, din penalty, Academia constănţeană a jucat cu: Murariu (min. 67 Iordan) - Mişilaricu (min. 36 Burcea), Acasandrei, Suflaru, Apetrei - Vidrăsan (min. 50 R. Gheorghe), Ene, Crânganu (min. 63 Apostolache) - Măţan, Drăguş, Dumitraşcu (min. 40 Ştefan).

Sursa foto: Academia Hagi