11:34 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Următorul meci, cu FC Viitorul II Axiopolis Cernavodă a câştigat pe terenul Astrei II jucând în zece oameni din minutul 65

03 Apr, 2017 00:00 5046 Marime text
Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a realizat o victorie importantă în seria secundă a Ligii a 3-a, trecând cu 2-1 (0-0) în deplasare de Astra II, echipa secundă a campioanei României, în etapa a 18-a a campionatului.

Pregătiţi de Ionel Melenco, oaspeţii au condus cu 2-0, după golurile lui Andrescu (50) şi Moise (52), Astra II reducând din diferenţă în minutul 82. Din minutul 65, Axiopolis a jucat în zece oameni, după ce Andreescu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

„A fost un meci de luptă, iar cine a avut nervii mai tari a câştigat. Astra II ne-a dominat după ce am rămas în inferioritate, noi renunţând la vârf, dar am reuşit să obţinem victoria. Am terminat partida cu şase juniori în teren“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului din Cernavodă.

Axiopolis a jucat cu: Nanu - I. Gheorghe, Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe - Vieru, M. Hristu - Beşleagă (52 Zugravu), Husein (65 Moldoveanu), Dogaru (90 Dumitrescu) - Moise (75 Ad. Cristea). Nu au jucat Rusu (suspendat) şi V. Hristu (învoit), iar pe banca de rezerve au mai rămas Celnicu şi M. Sasu.

Cealaltă reprezentantă a judeţului Constanţa în Liga a 3-a, FC Viitorul II (antrenori, Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă) a pierdut însă meciul de pe teren propriu, de la Ovidiu, cu CSM Olteniţa, scor 1-2. Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 6, prin Alexandru Măţan, dar avantajul lor nu a durat decât un minut, Alexandru Vasilescu egalând imediat. Acelaşi jucător de la CSM Olteniţa a punctat pentru victorie în minutul 80.

Echipa secundă a FC Viitorul ocupă locul cinci în clasament, cu 27 de puncte, iar Axiopolis se află pe zece, cu 23 de puncte. În etapa viitoare, cele două constănţence joacă între ele, la Cernavodă.

Celelalte rezultate ale rundei a 18-a au fost: Metaloglobus Bucureşti - Dinamo II 1-0, Viitorul Domneşti - Delta Dobrogea Tulcea 5-1, Petrolistul Boldeşti - Înainte Modelu 2-5 şi CS Tunari - SC Popeşti Leordeni 1-1. Meciul Arsenal Malu - Unirea Slobozia nu s-a jucat, revenindu-le oaspeţilor cu 3-0 după ce echipa gazdă s-a retras din campionat. Clasament: 1. Metaloglobus - 48p, 2. Tunari - 33p, 3. Domneşti - 31p, 4. Slobozia - 30p, 5. Viitorul II - 27p, 6. Popeşti Leordeni - 27p, 7. Astra II - 26p, 8. Tulcea - 25p, 9. Dinamo II - 23p, 10. Cernavodă - 23p, 11. Olteniţa - 22p, 12. Modelu - 18p, 13. Boldeşti - 13p, 14. Malu - 0p.

Sursa foto: Facebook