14:25 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE.Simona Halep a câștigat primul trofeu de Grand Slam la Roland Garros. A învins-o pe Sloane Stephens

09 Jun, 2018 15:55 4085 Marime text
Marea finală a turneului de la Roland Garros le aduce față în față astăzi pe tenismena din Constanța, Simona Halep, liderul mondial în clasamentul WTA și pe sportiva din SUA, Sloane Stephens, locul 10 WTA.

Partida va avea loc sâmbătă, de la ora 16:00 pe terenul Philippe Chatrier.

Simona Halep va juca a patra finală de GRand Slam a carierei, a doua din acest an.

Este a treia finală pe care o dispută la Roland Garros după ce pierdută în 2014 în fața Mariei Sharapova și cea din 2017 pierdută în fața Jelenei Ostapenko. ANul acesta Simona Halep a pierdut finala de la Australian Open în fața Carolinei Wozniacki.

În ultimele meciuri disputate la Paris Simona Halep le-a învins pe Angelique Kerber și Garbine Muguruza, deținătoare de trofee de Grand Slam și foști lideri mondiali în clasamentul WTA.

UPDATE: ora 18.15

Simona Halep a cucerit trofeul de la Roland Garros.

UPDATE: ora 18.05

Simona conduce în setul decisiv scor 5-0

UPDATE. ora 17.55

Simona Halep conduce în setul decisiv scor 3-0

UPDATE. ora 17.35

Simona Halep a câștigat setul al doilea al finalei de la Roland Garros.

Se va juca set decisiv.

UPDATE: ora 17.30

Simona Halep conduce în setul secund scor 5-4.

UPDATE: ora 17.20

Simona Halep a câștigat din nou pe sreviciul adversarei și conduce cu 4-2 în setul secund.

UPDATE. ora 17.15

Pentru prima dată în acest meci Simona Halep a trecut la conducere, scor 3-2 în setul secund.

UPDATE. ora 16.54

Sloane Stephens a câștigat primul set scor 6-3

UPDATE: ora 16.38

Sloane Stephens conduce cu scorul 4-2

UPDATE. ora 16.30

Sloane Stephens a reușit să câștige pe sreviciul Simonei și s-a detașat la scorul 3-1.

UPDATE. ora 16.20

Partida dintre cele două finaliste este una foarte echilibrată, fiecare reușind să își facă serviciul. Scor 1-1