05:44 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Unui „cavaler” i s-a pus perfuzia. A venit şi Poliţia Arbitri bătuţi la un meci de juniori de la Mangalia

12 Apr, 2013 00:00 1967 Marime text
Problemele, scandalurile şi violenţele nu mai încetează la meciurile de juniori din judeţul Constanţa. În doar patru zile, s-au înregistrat incidente la trei meciuri: la două întâlniri Farul 2010 - Viitorul, iar ieri, la confruntarea de juniori D (jucători născuţi în anul 2000) Grupul Şcolar Ion Bănescu - Farul 2010, jucată la Mangalia, când arbitrii au fost bătuţi.

Centralul Florin Nae a pus capăt jocului în debutul reprizei a doua, în minutul 38 (la această categorie de vârstă, o repriză durează 30 de minute), la scorul de 0-0, după ce a acordat o lovitură de la 11 m pentru echipa gazdă. „Antrenorul Farului, Grigorie Tudor, a intrat pe teren, m-a strâns de gât, strangulându-mă, şi m-a împins. Am urme pe gât. Am pus capăt jocului, însă problemele au continuat. Atât eu, cât şi unul dintre asistenţi, Marian Ionuţ Butnariu, am fost loviţi de doi părinţi ai copiilor de la Farul, colegul meu mai serios, i s-a pus şi perfuzia. Eu am fost lovit în zona ochiului stâng, spre tâmplă, iar Marian în faţă, sub ochi. Am fost şi alergaţi pe teren. Eu nu am stat să mi se acorde îngrijiri medicale, mă grăbeam, pentru că mai aveam un meci de arbitrat. Am dat însă declaraţii la Poliţie şi ne vom adresa instanţei”, a declarat arbitrul Florin Nae. Antrenorul Grigorie Tudor a spus că nu l-a strâns de gât pe Nae, doar a pus mâna pe el, ca să-l oprească, când venea în viteză spre el. De asemenea, Tudor a arătat că nu a văzut cine i-a lovit pe arbitri. „Nu l-am gâtuit, a venit în viteză să mă dea afară, iar eu l-am oprit, intrând doi metri în teren. Pot dovedi cu înregistrarea meciului că aşa e. De la mine arbitrul n-are nicio urmă. Arbitrii abia aşteptau să oprească meciul. Am păţit-o cu arbitrajul şi marţi, la un meci cu Viitorul. Vom face memoriu împotriva arbitrilor, că prea îşi bat joc de noi de la o vreme. După ce meciul a fost oprit, eu am strâns copiii să le spun programul. N-am observat cine a dat în arbitri, doar i-am văzut la vestiare, loviţi. A venit şi Poliţia, dar n-am dat declaraţii, că n-am văzut nimic”, a arătat Grigorie Tudor. Preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri Constanţa, asistentul FIFA Aurel Oniţa, a incriminat atitudinea părinţilor copiilor de la fotbal. „Le iau acestora bucuria de a juca fotbal. De ce se pune atâta presiune pe ei? La 14 ani, de asta trebuie să se preocupe copiii, de arbitraj? Lăsaţi-i să se dezvolte!”, a declarat Oniţa.

Sursa foto: Facebook