13:03 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Un egal era mai aproape de adevăr“ Gol din lovitură liberă, dar înfrângere pentru Farul, la ultimul meci din Liga a II-a

09 Jun, 2014 00:00 2545 Marime text
FC Farul a încheiat cu o înfrângere pe teren propriu, 1-2 (0-0) cu CF Brăila, evoluţiile din sezonul 2013/2014 al Ligii a II-a. Un campionat de coşmar, în care „marinarii“ au scăpat de retrogradare doar graţie modificării sistemului competiţional. Altfel, Farul ar fi fost prima echipă picată în eşalonul al treilea, după ce a terminat pe ultimul loc în clasamentul play-out-ului, la mare distanţă de restul echipelor.

Din nou fără antrenorul principal Ştefan Nanu pe banca tehnică, constănţenii au fost conduşi de pe margine de secundul Gică Mina, iar în prima repriză, nu şi-au creat ocazii de gol. Singurele oportunităţi le-au aparţinut oaspeţilor, prin Petean (37, 41). În prima parte, Mina a rămas fără căpitanul Niţescu, cel care s-a accidentat în minutul 26. Şi celelalte două înlocuiri au fost efectuate tot din pricina problemelor medicale, „marinarii“ epuizându-şi schimbările încă din minutul 53. Înlocuitorul lui Niţescu, Bogdan Meleandră, a debutat cu această ocazie la echipa mare şi în Liga a II-a.

Ulterior  pauzei, ocaziile de gol au fost mai multe. Spătaru (55) şi Ghiocel (59 - bară) au ratat pentru oaspeţi, iar fariştii Tothăzan (57 - prima situaţie a Farului), Muscă (61) şi D. Stan (62) nu au putut puncta. Ultimele zece minute au fost însă explozive. CF Brăila a condus cu 2-0 (Petean 81, Spătaru 85), însă Farul a reuşit să reducă din diferenţă, în urma golului spectaculos, din lovitură liberă, al lui Daniel Stan, în minutul 90+3. În plus, la ultima fază a meciului, gazdele puteau chiar egala! FC Farul  a jucat cu: Puia - Cl. Popa, D. Ciobanu, Erdal, Niţescu (cpt.) (26 Meleandră) - Pâslaru (53 Tothăzan), D. Stan, Buzea, Caciandone - Muscă, Igiroşanu (46 Coteanu). Pe banca de rezerve s-au mai aflat Mihai Popa - Nicola Culeţu, Darius Romaşcanu şi Andrei Tudor. Echipa brăileană (antrenor, Alin Pânzaru) a fost: Comănescu - C. Rusu, Olenic (cpt.), Ignat, Ghiocel - Dima, Petean, Cr. Vlad (58 S. Frunză), Stângaciu (64 Cl. Ionescu) - Ndigwe, Cazan (46 Spătaru).

Frunză şi Claudiu Ionescu au făcut diferenţa

„CF Brăila s-a impus nemeritat, un egal era mai aproape de adevăr. Meciul curgea spre un 0-0 sau 1-1, dar oaspeţii au introdus în ultimele 20 de minute doi jucători cu experienţă, Frunză şi Claudiu Ionescu, care au şi făcut diferenţa, prin pasele lor inteligente. Cele două goluri primite ne-au turnat plumb în picioare pe moment, dar în ultimele cinci - şase minute, am încercat să revenim în joc, iar în ultimele secvenţe puteam chiar egala. Asta am şi urmărit, să ne despărţim cu un rezultat pozitiv, o victorie sau un egal, de propriul public“, a declarat Gică Mina.

Negru şi Pantelie, cu poftă de gol

Celelalte meciuri de sâmbătă din play-out s-au încheiat cu rezultatele: Rapid CFR Suceava - Unirea Tărlungeni 4-2 (M. Negru 22, 40, 60, 83 / Cristea 49, Elek 63) şi Gloria Buzău - Dunărea Galaţi 2-1 (Pantelie 20, 45+1 / Vraciu 71). Clasament final: 1. Brăila - 34p, 2. Buzău - 32p, 3. Tărlungeni - 31p, 4. Suceava - 29p, 5. Galaţi - 26p, 6. Farul - 13p.