11:54 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Turneul "Vlatko Markovic" Adrian Caragea și Adrian Mazilu, de la FC Viitorul, au înscris pentru România

29 Sep, 2020 00:00 2552 Marime text
  • La turneul "Vlatko Markovic", România Under-16 a ocupat locul secund.
  • FC Viitorul a avut cinci jucători convocați la întrecerea din Croația.
  • În finală, echipa tricoloră a cedat cu 0-4 în fața reprezentativei țării gazdă.

Echipa națională Under-16 a României a participat la puternicul turneu internațional "Vlatko Markovic", de la Osijek (Croația), întrecere care a reunit la start opt echipe naționale.
Pregătiți de Răzvan Rotaru și Iulian Cojocaru, micii tricolori au câștigat grupa din care au făcut parte, după ce au înregistrat două victorii și un rezultat de egalitate. Astfel, România U-16 a susținut finala turneului în compania Croației, care s-a impus cu 4-0.
Printre jucătorii convocați la turneul din Croația s-au numărat și cinci fotbaliști crescuți în centrul de copii și juniori al Academiei Hagi: Vlad Răfăilă, Alin Ștefănescu, Andrei Borza, Adrian Mazilu și Adrian Caragea. Ultimii doi au reușit să și înscrie, Mazilu o dată, iar Caragea în două rânduri.
Jucătorii Academiei Hagi au evoluat astfel în meciurile turneului din Croația:
România - Bosnia-Herțegovina 0-0
Vlad Răfăilă - portar, a fost titular și a jucat tot meciul;
Alin Ștefănescu - fundaș central, a intrat pe teren în minutul 75;
Andrei Borza - fundaș stânga, a fost titular și a jucat tot meciul;
Adrian Mazilu - atacant, a intrat pe teren în minutul 60;
Adrian Caragea - atacant, a fost titular și a evoluat până în minutul 75.

România - Macedonia de Nord 4-2
Vlad Răfăilă - portar, a fost rezervă;
Alin Ștefănescu - fundaș central, a fost titular și a evoluat până în minutul 64;
Andrei Borza - fundaș stânga, a fost titular și a evoluat până în minutul 64;
Adrian Mazilu - atacant, a fost titular, a marcat golul de 3-1 în minutul 38 și a evoluat până în minutul 50;
Adrian Caragea - atacant, a intrat pe teren în minutul 50 și a înscris golul de 4-1 în minutul 60.

România - Zambia 2-1
Alin Ștefănescu - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;
Adrian Mazilu - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 41;
Adrian Caragea - atacant, a intrat pe teren în minutul 41 și a înscris în minutul 72 golul de 1-1.

România - Croația 0-4