08:22 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tudor Băluță, de la FC Viitorul, titular în Suedia - România. Ianis Hagi a intrat în repriza a doua

23 Mar, 2019 21:04 2030 Marime text
Echipa națională de fotbal a României a susținut în această seară primul meci din preliminariile Campionatului European din 2020, întâlnind Suedia în deplasare.

Partida le-a revenit gazdelor cu 2-1 (2-0), grație golurilor marcate de Quaison (33), Claesson (40), respective Keșeru (59).

Ambii jucători de la FC Viitorul convocați, tinerii mijlocași Tudor Băluță și Ianis Hagi, au jucat.

Băluță a fost titular și a evoluat până în minutul 78, în vreme ce Ianis a fost aruncat în luptă în minutul 64.

Selecționerul României, Cosmin Contra, a folosit echipa: Tătărușanu - Cr. Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu - T.Băluță (78 A. Ivan), R. Marin - Chipciu, N. Stanciu, Mitriță (46 Keșeru) - Pușcaș (64 I. Hagi).

În celelalte partide jucate în prima etapă s-au înregistrat rezultatele: Malta - Insulele Feroe 2-1 şi Spania - Norvegia 2-1.

Clasament: 1. Spania - 3p, 2. Suedia - 3p, 3. Malta - 3p, 4. Norvegia - 0p, 5. România - 0p, 6. Insulele Feroe - 0p.

În următorul meci, tricolorii vor juca marți, 26 martie, la Cluj-Napoca, împotriva reprezentativei Insulelor Feroe.

Meciul va începe la ora 21.45 și va fi transmis în direct de PRO TV.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)