01:38 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Toma si Stanescu, cei mai buni tricolori impotriva Frantei

19 Jan, 2009 00:38 1259 Marime text

handbal.jpgJucătorii HCM-ului, Rudi Stănescu şi Laurenţiu Toma, au fost cei mai buni jucători ai reprezentativei României la meciul de debut al Campionatului Mondial din Croaţia, pierdut, sâmbătă, în faţa campioanei olimpice, Franţa, scor 31-21 (12-9).  Portarul constănţean a avut 14 intervenţii salvatoare limitând proporţiile scorului, în timp ce extrema dreaptă a naţionalei a fost cel mai bun marcator al meciului, cu cinci goluri, două dintre ele prin procedee de fineţe. Debutul la un Campionat Mondial după o pauză de 14 ani a fost unul nefericit pentru elevii lui Aihan Omer, tricolorii începând ezitant partida. Pe rând, Ghionea, Petrea sau Stavrositu nu au avut inspiraţie în faţa portarului francez Omeyer, românii reuşind să înscrie târziu primul gol. Cel care a reuşit să păstreze o diferenţă rezonabilă între cele două formaţii a fost portarul Stănescu (5-3, în minutul 17). Francezii reuşesc însă să domine şi se distanţează la cinci goluri pe tabelă (9-4, min.22). Cel care aduce revenirea în joc a României este Laurenţiu Toma, care îl execută de două ori consecutiv pe Omeyer.
handbal1.jpgDin acel moment, jocul echipei noastre începe să funcţioneze atât în atac, cât şi în apărare, astfel că, la pauză, Franţa conducea la doar trei goluri diferenţă. Partea a doua a meciului a fost controlată în totalitate de „cocoşii galici", distanţându-se din primele minute la şase goluri, menţinând un avantaj liniştitor până spre finalul jocului, care se încheie cu victoria campioanei olimpice, scor 31-21. „Sunt supărat pe rezultat şi pe ratările jucătorilor mei, dar cred că toate se datorează tracului şi emoţiilor debutului într-o competiţie de asemenea anvergură. Nu trebuie să uităm că toţi jucătorii mei debutează la un asemenea nivel contra campioanei olimpice, Franţa. Ne-a fost foarte greu tuturor. Dacă nu erau ratările din prima repriză, nu spun că am fi câştigat, dar scorul ar fi fost mult mai strâns", a declarat după meci selecţionerul României, Aihan Omer. România a disputat aseară şi cea de-a doua partidă din faza grupelor, împotriva selecţionatei Ungariei.