17:07 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Titlul este tot mai aproape

17 Apr, 2009 03:31 720 Marime text
Handbal Club Municipal Constanţa a reuşit să se impună miercuri seară, în deplasare, împotriva formaţiei Dinamo Bucureşti, cu scorul de 31-27 (14-11) şi s-a distanţat la cinci puncte în faţa principalei contracandidate la titlu, UCM Reşiţa. Echipa pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi a trecut la conducere încă din debutul întâlnirii, conducând cu 5-2 în minutul 9. Constănţenii şi-au menţinut un avantaj de 3-4 goluri pe întreaga durată a primei părţi, la acest lucru contribuind şi portarul Rudi Stănescu. Astfel, la finalul primelor 30 de minute, HCM conducea cu 14-11. A doua parte a meciului a început cu o tactică ciudată a lui Eliodor Voica, tehnicianul gazdelor, care a scos portarul în fazele de atac, introducând al şaptelea jucător ca pivot. Ideea însă nu a dat prea multe roade, HCM profitând în câteva rânduri de poarta dinamoviştilor, rămasă goală. Cu Toma şi Nicolae într-o formă de zile mari, echipa constănţeană a reuşit să menţină un ecart liniştitor pe tabelă până la final, impunându-se cu 31-27. Astfel, cu patru etape înainte de sfârşitul partidei, HCM Constanţa obţine teoretic un nou titlu, având nevoie de încă două succese pentru a fi şi matematic campioană.