09:06 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis de masă Echipa feminină a LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa, campioană naţională la junioare II

16 Mar, 2021 00:00 3316 Marime text
  • În finală, LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa a învins CSS Slatina 1.

Campionatul Naţional pe echipe rezervat juniorilor II (băieţi şi fete) la tenis de masă s-a desfăşurat la Buzău, iar în concursul feminin pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, devenind campioană a României, a urcat formaţia LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa.

În formula Bianca Mei-Roşu, Ioana Băiaşu, Lorena Dumitru şi Amalia Drăgulin, echipa de pe litoral a învins în finală CSS Slatina 1 cu 3-2, iar în celelalte faze de pe tabloul principal a trecut de: CSM Arad (3-2 în semifinale), CS Farul Constanţa (3-0 în sferturi) şi LNTM Tg. Secuiesc (3-0 în optimi). Învinsă în sferturi, formaţia CS Farul (Serena Jantea, Denisa Dragomir, Adelina Caracostea) a încheiat competiţia pe locul cinci.

În concursul masculin, echipa de băieţi a CS Farul (Adrian Dumitrescu, Răzvan Farcaş şi Benedict Munteanu) a pierdut la baraj. Antrenori pentru sportivii constănţeni: Anamaria Sebe, Timea Urszuly şi Cristian Grigore.

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Tenis de Masă)

Citeşte şi:

Tenis de masă
Elena Zaharia şi Bianca Mei-Roşu, învingătoare în Cupa României. Constanţa a cucerit şi alte medalii