09:29 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tecău şi Mirnâi s-au calificat în semifinale la ’s-Hertogenbosch

20 Jun, 2013 00:00 814 Marime text
Jucătorul constănţean de tenis Horia Tecău şi partenerul său de la dublu, Max Mirnâi, din Belarus, s-au calificat ieri în semifinalele turneului de la ’s-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 467.800 de euro. În sferturi, cei doi au dispus de Daniele Bracciali (Italia) şi Jonathan Erlich (Israel), cu scorul de 6-4, 6-3, la capătul a 57 de minute de joc. În penultimul act, constănțeanul și partenerul său se vor duela cu olandezii Thiemo de Bakker și Jesse Huta Galung, care au dispus în sferturi de Florin Mergea şi Filip Polasek cu 3-6, 6-4, 10-8.
La turneul din Olanda evoluează, la simplu feminin, și constănțeanca Simona Halep, care ieri s-a calificat în sferturile de finală. În optimi, Simona a învins-o cu 6-0, 6-1 pe Roberta Vinci (Italia), principala favorită a competiției. Adversara constănțencei din sferturi este Lesla Tsurenko, din Ucraina. Intrată pe tabloul principal grație unui wild-card, Tsurenko a beneficiat în 16-imi de retragerea Danielei Hantuchova, în primul set al meciului dintre cele două, la scorul de 5-0 în favoarea ucrainencei. În optimi, Tsurenko a eliminat-o pe Stefanie Voegele, după un 6-1, 7-6.