11:39 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Sus, sus, tot mai sus!“ Podium constănţean la Naţionalele de atletism. O afacere în familie, cu recorduri personale! (galerie foto)

02 Jul, 2018 00:00 2956 Marime text

Podiumul din proba masculină de triplusalt a Campionatului Naţional de juniori 1, întrecere desfăşurată, timp de două zile, la Piteşti, a fost exclusiv constănţean!

Medaliaţii au fost Alexandru Florin Vişan (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) - campionul (cu 16,22 m, nou record personal), Marian Petre (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“; antrenor, Alin Larion) - vicecampionul (cu 15,32 m, nou record personal) şi Răzvan Grecu (CSS1 - CS Farul; antrenor, Daniel Cojocaru) - medalie de bronz (cu 15,25 m). „Sus, sus, tot mai sus!”, s-a mândrit Carmen Botea cu performanţa elevului ei, campion balcanic şi multiplu campion naţional. Precedentul record personal al lui Alexandru Vişan, pe care acesta l-a doborât la Piteşti, a fost 16,02 m şi fusese stabilit de curând, în finalul lunii trecute, cu ocazia Campionatului Balcanic de la Istanbul, în care a cucerit aurul!

„Marian Petre, vicecampion naţional cu record personal - prima medalie la juniori 1 din viaţă. Bravo, Alex Vişan, bravo, Petre Marian, bravo, Răzvan Grecu! În drumul spre succes, clădim cărămidă cu cărămidă performanţa în atletism”, a fost mesajul antrenorului Alin Larion. În afară de aurul de la triplusalt, Alexandu Vişan a mai cucerit o medalie la Piteşti, bronz la lungime, cu 7,13 m. Alex Vişan şi Răzvan Grecu vor participa la Campionatul Mondial de juniori 1, de la Tampere (Finlanda), care se va derula în perioada 10 - 15 iulie a.c.

La Naţionalele de juniori 1, campion al României a devenit şi Eduard Rusu (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenor, Cătălin Ganera), la 400 m garduri (55,41 s), probă la care Florentin Cojocaru (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“; antrenor, Eveline Lisenco) a cucerit argintul, cu 56,65 s, iar Georgică Turnea (LPS „Nicolae Rotaru“; antrenoare, Niculina Chiricuţă) a fost al cincilea, cu 57,84 s.

Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) a cucerit două medalii la Piteşti, ambele de bronz, la triplusalt (cu 12,67 m) şi la lungime (cu 5,88 m).

Clasări bune la întrecerea naţională din Trivale au mai avut David Ciolpan (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenor, Cătălin Ganera) - locul 4 la lungime (7,03 m) şi 5 la triplusalt (14,90 m), Dragoş Silvestru (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Niculina Chiricuţă) - locul 4 la 110 m garduri (14,95 s), Tania Borisov (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenor, Gabriel Zaharia) - locul 4 la 400 m garduri (1:05,39), Vlad Bădescu (CS Farul; antrenor, Alin Larion) - locul 6 la triplusalt (14,26 m) şi la lungime (6,59 m), Bianca Şiangă (CS Farul - LPS „NIcolae Rotaru“; antrenoare, Eveli9ne LIsenco) - locul 6 la triplusalt (11,65 m), Eduard Petre (CS Farul; antrenor, Daniel Cojocaru) - locul 6 la 200 m (22,74 s), Leonard Ogrezeanu (LPS „Nicolae Rotaru“; antrenoare, Niculina Chiricuţă) - locul 7 la triplusalt (14,00 m) şi 9 la lungime (6,20 m) şi Maria Timofei (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Niculina Chiricuţă) - locul 7 la triplusalt (11,53 m).

Sursa foto: Facebook

Citeşte şi:

De la lupte la atletism Campionul balcanic Alexandru Florin Vişan priveşte mai sus. Urmează Mondialele

Record personal şi barem îndeplinit pentru Mondiale Atletul Marian Petre a cucerit două medalii la Campionatul Balcanic (galerie foto)

Atletul constănţean Răzvan Grecu, campion balcanic. Ioana Manoliu a ratat la mustaţă o medalie

Ioana Colibăşanu şi Adrian Boldeanu, aur la Naţionale Atletul Răzvan Grecu, locul cinci la Campionatul European şi record personal (galerie foto+video)