04:21 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul, învinsă de FC Voluntari în Supercupa României (galerie foto)

09 Jul, 2017 20:57 1662 Marime text
În această seară de la ora 21:00, se va disputa finala Supercupei României, dintre câștigătoarea campionatului, FC Viitorul și câștigătoarea Cupei României, FC Voluntari.

Echipele de start

FC Viitorul: 12. Rîmniceanu - 2. Dumitraș, 15. Țîru (cpt.), 21. Boli, 22. Cr. Ganea - 18. Lopez, 16. Nedelcu, 28. Vînă - 26. Mățan, 25. Chițu, 23. Cicâldău. Antrenor: Gheorghe Hagi
Rezerve: 31. Buzbuchi, 4. M.Constantin, 5. Mladen, 6. Benzar, 8. Casap, 10. Herea, 20. Țucudean

FC Voluntari: 22 Balauru -  24. Maftei (cpt.), 28. Balaur, 18. M. Popescu, 87. Acsinte - 15. Lazăr, 5. Răuță - 26 G. Deac, 20. Marinescu, 23.Olteanu - 90. Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu
Rezerve: 27.Petrariu, 4. Leasă, 6. Tăbăcariu, 7. Ivanovici, 11. Căpățână, 59. Popadiuc, 96. Pârcălabu

Conform frf.ro, ediția cu numărul 19 a Supercupei, care va avea o nouă câștigătoare în premieră, se joacă pe Stadionul Municipal din Botoșani.

“Voluntari e o echipă care se motivează foarte bine în meciurile importante. Între noi și ei mereu au fost partide spectaculoase. Nu mă interesează la acest moment decât Supercupa, vrem să cucerim acest trofeu. Nu știu încă formula de joc, suntem încă în perioada de pregătire”  - a declarat Gheorghe Hagi, antrenor FC Viitorul

“Avem din nou șansa să cucerim un nou trofeu. Este un meci foarte important pentru noi, ne dorim enorm să ieșim victorioși. Nu ne va fi ușor, întâlnim campioana României, echipa care a demonstrat sezonul trecut că a meritat să ia titlu. Din păcate, avem și câțiva jucători indisponibili, accidentați. Sperăm să nu se simtă lipsa lor” - a declarat Claudiu Niculescu, antrenor FC Voluntari

UPDATE: ora 22.54

Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea echipei FC Voluntari, care câștigă Supercupa României.

UPDATE: ora 22.39

Schimbările Viitorul: Dumitraș - Benzar (46), Chițu - Casap (46) și Nedelcu - Herea (71).

La FC Voluntari a intrat pe teren, în minutul 71, fostul jucător al FC Farul Petre Ivanovici.

UPDATE: ora 21.48

La pauză FC Viitorul este condusă cu scorul 1-0 de FC Voluntari. În plus echipa lui Gheorghe Hagi a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Vână din minutul 32.

UPDATE: ora 21.31

Echipa lui Gheorghe Hagi rămâne în 10 oameni pe teren după ce fotbalistul Vână este eliminat. Acesta a primit al doilea cartonaș galben în urma unui fault și a fost eliminat.

UPDATE: ora 21.12

În minutul 12 FC Voluntari marchează primul gol prin Lazăr care înscrie în poarta celor de la FC Viitorul.

Sursa foto: frf.ro