17:25 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Stere Şiangă şi David Ciolpan, câştigători la întrecerile atletice de la Piteşti

11 May, 2016 00:00 2764 Marime text

Prima etapă a Campionatului Naţional de juniori 2 şi 3 la atletism s-a desfăşurat la Piteşti, aducându-le multe prezenţe pe podium reprezentanţilor Constanţei. La juniori 3, Stere Şiangă (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“; antrenoare, Eveline Lisenco) a câştigat probele de triplusalt (12,67 m) şi lungime (5,84 m), iar Robert Bârsa (LPS; antrenoare, Niculina Chiricuţă) a fost al doilea la 100 m (12,12 s). În proba feminină de triplusalt, locul trei i-a revenit Alexandrei Cornea, de la LPS (antrenor, Cătălin Ganera), cu 9,74 m.

La juniori 2, David Ciolpan (LPS; antrenor, Cătălin Ganera) s-a impus la triplusalt (cu 14,15 m) şi a ocupat poziţia a treia la lungime (cu 6,19 m). Bianca Şiangă (CS Farul; antrenoare, Eveline Lisenco) s-a clasat pe trei la triplusalt (10,88 m), la fel ca Ana Cornăţeanu (CS Farul; antrenoare, Evelina Lisenco) şi Andrei Cojocaru (CS Farul; antrenoare, Evelina Lisenco), la 400 m, cu 60,93 s, respectiv 50,80 s.