23:16 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Steaua s-a impus la Constanţa, în Cupa României (galerie foto)

03 Oct, 2014 00:00 2614 Marime text
Echipa feminină de spadă CSA Steaua Bucureşti a câştigat, ieri, la Constanţa, Cupa României, păstrându-şi trofeul în palmares. Întrecerea se desfăşoară în sala de la Complexul Sportiv Tomis, pe parcursul mai multor zile, iar ieri a fost ziua a doua.

Au concurat patru echipe, iar clasamentul final a fost: 1. CSA Steaua, 2. CS Dinamo, 3. CSU Craiova, 4. LPS Craiova. Componenţa formaţiilor: CSA Steaua - Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop, Ruxandra Udrea; CS Dinamo - Ana Maria Constantin, Amalia Tătăran, Iana Balanov, Ioana Dumitru; LPS Craiova - Cezara Constantin, Alexandra Pătru, Diana Vasile, Andreea Vîrban; CSU Craiova - Diana Ionele, Alexandra Ionică Cârstea, Oana Puiu, Raluca Sbârcia.
În prima zi de concurs, s-au desfăşurat întrecerile probei individuale feminine, podiumul fiind acaparat tot de sportive de la Steaua: aur - Ruxandra Udrea, argint - Simona Pop, bronz - Ana-Maria Brânză. Au evoluat 28 de sportive, iar reprezentanta CS Farul Constanţa, Mădălina Ciucuraş, a ocupat poziţia a 12-a.
Astăzi, de la ora 9.00, se desfăşoară concursul individual masculin, la care participarea constănţeană va fi mai numeroasă. De la CS Farul (antrenori, Horia Gheorghe şi Mihaela Ion) au fost înscrişi în concurs Gabriel Badea, Ionuţ Bolboaşe, Alexandru Chilat, Alin Cristian, Nicolae Drăgoi, Silviu Loghin, Robert Marghidan, Dan Măcelaru, Cătălin Monea, Gleb Nistor şi Alexandru Stan. CSS1 Constanţa (antrenori, Ion Niţulescu şi Monica Marinescu) va evolua cu George Drobot, Constantin Drăgoi, Florian Florea şi Bogdan Negraia. În total, la individual, vor fi 48 de participanţi. Sâmbătă, tot de la ora 9.00, va avea loc concursul masculin pe echipe.
Duminică, 5 octombrie, de la ora 8.30, se va desfăşura ediţia a 18-a a Cupei Farul - Memorialul Paul Călin, concurs masculin de spadă, la individual.

Sursa foto: frscrima.ro