12:28 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Evoluţii deosebite Sportivii din Cumpăna, medalii la SRugby şi mini-rugby

18 Jun, 2015 00:00 1730 Marime text
Echipele juvenile de rugby din judeţul Constanţa au obţinut rezultate meritorii. În afară de titlul naţional la categoria de vârstă Under-15 obţinut de CSO Ovidiu, pe podium au urcat şi Liceul Tehnologic „Nicolae Dumitrescu“ din Cumpăna, AS Victoria Cumpăna, dar şi Cleopatra Mamaia.

Echipa de SRugby a Liceului Tehnologic „Nicolae Dumitrescu“ a câştigat titlul de vicecampioană naţională la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, la clasele I-V (ciclul primar), ediţia 2015. La etapa naţională au participat opt echipe, ierarhia finală fiind: 1. Braşov, 2. Constanţa, 3. Vaslui, 4. Bucureşti, 5. Hunedoara, 6. Bihor, 7. Prahova, 8. Vâlcea. Pentru echipa vicecampioană (profesor - Nicolae Dinculescu, antrenor - Florin Băcioiu) au jucat: Mădălin-Gabriel Mistode, Gabriel-Laurenţiu Răducanu, Izabela Vintilă, Mihai-Alexandru Andrei, Vlad-Rareş Bucureşteanu, Alexandru-Ciprian Neagu, Denisa-Valentina Speriuşi, Robert Diaconu, Andrei-Cosmin Cârţa, Andrei-Valentin Stan, Mihai-Cristian Lupu, Seifeddine Hassini. La mini-rugby, categoria de vârstă de până în 10 ani, AS Victoria Cumpăna s-a clasat pe locul trei la campionatul organizat de Asociaţia Municipală de Rugby Bucureşti, fiind devansată pe podium de Şoimii Bucureşti (ocupanta primei poziţii) şi de RC Antonio Jr. Pe patru a terminat competiţia CSM Olimpia, după care au urmat CS Aurora Băicoi, Rugby Săcele, CSO Pantelimon, RC Griviţa şi Flamingo. AS Victoria Cumpăna este pregătită de antrenorul Florin Băcioiu, iar din lot fac parte jucătorii: Vlad-Andrei Chelaru, Marian-Flavius Broju, Alex-Andrei Panait, Mihai-Alexandru Andrei, Vlad-Rareş Bucureşteanu, Robert-Gabriel Cucu, Leonard-Marius Calotă, Marian-Valentin Manoilă, Andrei-Cosmin Cârţa, Andrei-Valentin Stan, Sebastiao-Manuel Melicov, Seifeddine Hassini, Ştefan Sebastian Muşat şi Robert Diaconu. De asemenea, echipa RC Cleopatra Mamaia a devenit vicecampioană a României la Under-19, după ce, anul trecut, echipa a câştigat titlul de campioană la U-18. O altă medaliată cu aur a judeţului Constanţa, RC Tomitanii Constanţa, va participa la turneul final al Campionatului Naţional U-18. În ediţia trecută, echipa a câştigat titlul naţional la U-17.