14:41 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep s-a oprit în sferturi la Wimbledon (galerie foto)

06 Jul, 2016 00:00 1108 Marime text

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, s-a oprit în faza sferturilor de finală la ediţia din acest an a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon. Aflată pe locul cinci în clasamentul mondial, Halep a fost învinsă ieri de nemţoaica Angelique Kerber (4 WTA, campioană la Australian Open 2016), în două seturi strânse, scor 7-5, 7-6.

În ciuda înfrângerii, acest sfert de finală este cel mai bun rezultat al Simonei de la Grand Slam-urile din acest an, iar până la meciul cu Kerber, constănţeanca a avut evoluţii solide şi victorii concludente pe iarba londoneză. Dacă trecea de nemţoaică, Halep se duela în semifinale cu americanca Venus Wiiliams (8 WTA), care a învins-o cu 7-6, 6-2 în semifinale pe Yaroslava Shvedova, din Kazahstan (96 WTA).

Sursa foto: wimbledon.com