04:14 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep s-a impus in duelul cu Sorana Cirstea

09 Apr, 2010 03:36 4722 Marime text

halep.jpgJucătoarea de tenis Simona Halep (locul 166 WTA), s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Marbella, Spania, dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari. În optimi, constănţeanca s-a impus surprinzător chiar în faţa compatrioatei sale, Sorana Cîrstea (locul 36 WTA), scor 6-4, 7-6 (4), după un meci extrem de echilibrat, care a durat o oră şi 49 de minute. Halep obţine astfel al doilea succes din carieră într-un turneu WTA, iar prin accesul în sferturi şi-a asigurat un cec în valoare de 5.340 de dolari şi 70 de puncte în clasamentul WTA. Jucătoarea în vârstă de 19 ani este singura sportivă din România prezentă la competiţia de la Marbella, după ce Alexandra Dulgheru şi Raluca Olaru au părăsit turneul încă din turul inaugural. Adversara Simonei în următoarea fază a competiţiei din Andaluzia, ar putea fi italianca Flavia Pennetta (cap de serie numărul 2), care a disputat aseară partida din optimi contra Laurei Pous Tio (Spania).