06:48 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep joacă pentru calificarea în sferturi la Washington. Meci de 11.500 de dolari

03 Aug, 2017 00:00 1584 Marime text
În urma victoriei, scor 7-6, 6-0, cu americanca Sloane Stephens (957 WTA), din runda de debut a turneului de la Washington, principala favorită a întrecerii, vicelidera mondială Simona Halep, s-a calificat în turul doi, în care o va întâlni pe columbiana Mariana Duque - Marino, aflată pe locul 115 în ierarhia WTA.

Partida din optimi a fost programată diseară, de la ora 20.50, şi va fi transmisă în direct de Digi Sport 2. Cine va câştiga această partidă se va califica în sferturi, fază în care se va duela cu Ekaterina Makarova (Rusia, 58 WTA, cap de serie numărul 7), care a învins-o cu 6-2, 6-4 pe Monica Puig (Puerto Rico, 67 WTA).

Mariana Duque - Marino a ajuns în faţa Simonei Halep la Washington după ce a trecut surprinzător de Shelby Rogers (SUA, 60 WTA) cu 6-4, 6-1. Duque - Marino şi Halep s-au mai întâlnit o singură dată până acum, la ediţia 2011 a turneului de la Madrid, când s-a impus constănţeanca, în calificări, cu 6-3, 7-5. Premiul pentru accederea în sferturi la Washington e de 11.500 de dolari şi 110 puncte WTA.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa