23:21 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep, învinsă de Serena Williams în sferturile Australian Open

16 Feb, 2021 11:45 3137 Marime text
  • Serena Williams s-a impus în două seturi, realizând a zecea victorie în duelurile cu sportiva din Constanţa.

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) şi americanca Serena Williams (39 de ani, 11 WTA) s-au duelat astăzi în sferturile de finală ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

În întâlnirile directe, Serena Williams (deţinătoarea a 23 de titluri de Mare Şlem în carieră) se afla în avantaj cu 9-2, însă Simona (dublă câştigătoare de Grand Slam) câştigase ultimul meci dintre cele două, finala de la Wimbledon din 2019.

Meciul de astăzi i-a aparţinut însă Serenei, care s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 21 de minute de joc.

Campioana din SUA o va întâlni în semifinală pe Naomi Osaka (Japonia, 3 WTA), care a dispus în sferturi de Su-Wei Hsieh (Taipeiul chinezesc, 71 WTA), scor 6-2, 6-2.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa