09:31 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep - Garbine Muguruza, joi dimineață, în semifinale la Australian Open. La un pas de ultimul act!

30 Jan, 2020 00:00 1626 Marime text

Simona Halep atacă joi, 30 ianuarie, finala ediției 2020 a Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului.

Aflată pe locul trei în clasamentul mondial, campioana din Constanța, aflată într-o formă de zile mari, se duelează în semifinale, de la ora 6.30 (ora României), în direct la Eurosport, cu Garbine Muguruza, din Spania, locul 32 WTA. Simona este la a doua semifinală pe care o dispută la turneul de la Antipozi, iar până în penultimul act și-a spulberat adversarele, câștigând toate meciurile în două seturi. Iar în sferturi, adversara sa, Anett Kontaveit (Estonia, 31 WTA), a cedat după numai 54 de minute de joc, scor 1-6, 1-6! De cealaltă parte, Muguruza a acces în semifinale după ce a eliminat-o în sferturi pe Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 30 WTA) cu 7-5, 6-3.
La întâlnirile directe, Muguruza e în avantaj față de Simona, 3-2. Cele două jucătoare au cucerit până acum câte două trofee de Mare Șlem (Roland Garros și Wimbledon), însă campioana din Constanța are mai multe finale de acest gen (inclusiv la Australian Open, în 2018), cinci, față de trei spaniola. Cine va câștiga partida Halep - Muguruza va avea ca adversară în finală învingătoarea din partida Ashleigh Barty (Australia, 1 WTA) - Sofia Kenin (SUA, 15 WTA).
Pentru calificarea în semifinala Australian Open, Simona Halep și-a asigurat un cec de 1.040.000 de dolari. Dacă va ajunge în finală, va primi 2.065.000 de dolari, iar, dacă va și câștiga meciul din ultimul act, adjudecându-și astfel titlul, premiul ei va fi de 4.120.000 de dolari.

Sursa foto: Instagram (Simona Halep)

UPDATE Simona Halep, în semifinalele Australian Open 2020 (galerie foto)