15:03 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a avansat în optimi la Montreal. Victorie grea cu Anastasia Pavlyucenkova

09 Aug, 2018 23:22 1128 Marime text
Liderul mondial Simona Halep s-a calificat în optimi la turneul de la Montreal, după ce a învins-o la capătul unui meci greu pe Anastasia Pavlyucenkova (Rusia, 28 WTA).

Halep s-a impus în trei seturi, scor 7-6 (9), 4-6, 7-5, după 3 ore și 10 minute de joc!

Partida s-a disputat în două reprize, începând joi dimineață, dar fiind intrerupt din pricina ploii, după 40 de minute, la scorul de 4-3 în setul întâi pentru rusoaică.

Confruntarea a continuat seara și s-a ajuns în setul decisiv, în care Halep a avut o revenire importantă, de la 2-4, în ciuda problemelor medicale.

Constănțeanca s-a impus cu 7-5 și a câștigat meciul, urmând a o întâlni în optimi, la noapte, pe Venus Williams (SUA, 14 WTA).

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța