06:06 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Şi-a mărit avansul faţă de Caroline Wozniacki Simona Halep, a 42-a săptămână ca număr 1 mondial

21 Aug, 2018 00:00 1839 Marime text
Simona Halep îşi continuă dominaţia în tenisul feminin mondial, ieri demarând a 42-a săptămână ca numărul 1 în clasamentul WTA. În plus, avansul constănţencei faţă de a doua clasată, daneza Caroline Wozniacki, s-a mărit, de la 1.926 de puncte la 2.086, în urma rezultatelor înregistrate de cele două rivale la turneul de la Cincinnati.

Dacă Simona a disputat finala, pe care a pierdut-o dramatic în faţa olandezei Kiki Bertens (17 WTA), după ce românca a câştigat lejer primul set, iar în cel de-al doilea a avut minge de meci, Wozniacki s-a oprit în turul doi, învinsă chiar de Bertens. Halep a pierdut a treia finală în ultimii patru ani la Cincinnati (2018, 2017, 2015), iar după meciul cu Bertens a spus: „Îmi place foarte mult acest turneu şi aş fi vrut să câştig finala, după cele două pierdute anterior. Kiki a jucat însă extraordinar şi a meritat victoria. Eu am fost obosită în această săptămână (n.r. în două turnee consecutive, la Montreal şi Cincinnati, a disputat finala, câştigând prima întrecere), dar m-am bucurat să joc în faţa acestui public deosebit. Am avut un turneu grozav şi abia aştept să revin la anul“, a spus Simona Halep.

Top 10 în tenisul feminin mondial arată astfel: 1. Simona Halep (România) - 8.061p, 2. Caroline Wozniacki (Danemarca) - 5.975p, 3. Sloane Stephens (SUA) - 5.482p, 4. Angelique Kerber (Germania) - 5.305p, 5. Petra Kvitova (Cehia) - 4.840p, 6. Caroline Garcia (Franţa) - 4.725p, 7. Elina Svitolina (Ucraina) - 4.555p, 8. Karolina Pliskova (Cehia) - 4.105p, 9. Julia Goerges (Germania) - 3.815p, 10. Jelena Ostapenko (Letonia) - 3.787p.

Aseară, Simona a anunțat că nu va mai evolua la turneul de la New Haven, luând o pauză pentru a se odihni în perspectiva US Open. „Îmi pare rău să vă anunț că nu voi participa la New Haven. Trebuie să mă odihnesc, am jucat multe meciuri în ultima perioadă și e greu. În plus, am probleme la tendonul lui Ahile. Știu că mulți fani doreau să mă vadă la New Haven. Ne vom întâlni însă la anul”, a fost mesajul jucătoarei din Constanța, care va reveni pe teren la turneul de Mare Șlem US Open, care va începe pe 29 august.

Citeşte şi:

Simona Halep, învinsă în trei seturi în finala de la Cincinnati, după ce constănțeanca a câștigat lejer primul set!

Sursa foto: ZIUA de Constanţa