10:20 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Scrimera constănţeană Maria Stan, învingătoare la Cupa LPS „Petrache Trişcu” (galerie foto)

20 Feb, 2014 00:00 3415 Marime text
Scrimera constănţeană de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 Maria Stan (antrenori, Ion Niţulescu şi Monica Marinescu) s-a clasat pe locul întâi la categoria de vârstă 8-9 ani a Cupei LPS „Petrache Trişcu”, întrecere de spadă care s-a desfăşurat la Craiova. Pe poziţia a treia la aceeaşi secţiune a încheiat concursul Eva Marinescu (fiica antrenoarei), sportivă care, la două zile după concurs, şi-a serbat şi ziua de naştere. Celelalte rezultate ale constănţencelor de la CSS1 au fost: 10-11 ani - 3. Daria Olteanu, 7. Ania Bleandă; 12-13 ani - 2. Andreea Bogdănoiu, 3. Andra Meran, 7. Ştefania Vişan. A doua zi după acest concurs, tot la Craiova s-a disputat Memorialul „Mateiţă Leonard”, întrecere de băieţi, unde, la categoria 12-13 ani, CSS1 Constanţa a urcat pe podium prin Bogdan Scrieciu (locul doi) şi Marco Pelin (poziţia a treia). „Copiii s-au comportat exemplar.

Evoluţiile lor ne dau speranţe pentru Campionatul Naţional de la vară”, a declarat Ion Niţulescu. În aceeaşi perioadă, la Budapesta, s-a desfăşurat o etapă de Cupă Mondială la juniori, CSS1 participând cu doi scrimeri, George Drobot şi Florian Florea. Dacă cel de-al doilea, care este cadet încă, nu a intrat pe tabloul de eliminare, Drobot a pătruns în această fază, dar a pierdut în primul meci disputat apoi, cu un olandez.

Sursa foto: frscrima.ro