16:46 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

S-a calificat la Campionatul Mondial Rezultat de senzaţie al Cristinei Toma la Balcaniadă

29 Jul, 2013 00:00 2940 Marime text
Atleta constănţeană Cristina Toma, de la CS Farul (antrenoare, Vali Ionescu), a avut o evoluţie de senzaţie la Campionatul Balcanic de la Stara Zagora (Bulgaria). Cristina a cucerit aurul în proba de triplusalt, cu o performanţă deosebită, 14,56 m, care i-a asigurat calificarea la Campionatul Mondial de la Moscova, îndeplinind baremul A, care este de 14,40 m. În Bulgaria, Cristina Toma (24 de ani) a câştigat detaşat proba de triplusalt, celelalte două atlete de pe podium, Gabriela Petrova, din Bulgaria, şi Sinmez Sevim Serbest, din Turcia, sărind 13,92 m, respectiv 13,29 m. Toma a avut doar două sărituri valabile, prima (14,09 m) şi a patra, care i-a adus aurul şi calificarea la Mondiale. Până acum, CS Farul are patru atleţi care au obţinut biletele pentru Moscova: Andreea Ogrăzeanu, Anca Heltne, Adrian Vasile şi Cristina Toma.

Scanghel şi Floria, campioni la juniori II

Ieri, s-a încheiat la Bucureşti etapa finală a Campionatului Naţional de juniori II, atleţii şi atletele din Constanţa cucerind şapte medalii: aur - Alexandru Floria (CS Farul; antrenoare - Gabriela Voiculescu) - la săritura cu prăjina (3,60 m); Valentin Ştefan Scanghel (CS Farul; antrenori, Cecilia Gevat şi Alin Larion) -  la triplusalt (14,37 m); argint - Andreea Constantinescu (LPS „Nicolae Rotaru”; antrenor, Gabriel Zaharia) - la 5.000 m (27:52.92), Vlad Dragomir (CSS1 / Lenuţa Dragomir) - la triplusalt (14,03 m), Andreea Timofei (CS Farul / Niculina Chiricuţă) - la 400 m (56.13 s); bronz - Cristian Constantin (LPS / Carmen Botea) - la triplusalt (13.96 m), Nicoleta Zăvelcă (Farul / Cecilia Gevat şi Alin Larion) - la 400 m garduri (63.66 s). Graţie titlurilor cucerite, Floria şi Scanghel s-au calificat la Campionatul Balcanic din Turcia, care se va disputa la începutul lunii viitoare. În ceea ce o priveşte pe Nicoleta Zăvelcă, medalia de acum este prima cucerită la un Campionat Naţional. A fost bronz, dar putea fi foarte bine argint, dacă Nicoleta nu avea o problemă tehnică la gardul zece. La întrecerea din Bucureşti, alţi câţiva constănţeni s-au clasat în vecinătatea podiumului: Andreea Timofei (LPS / Niculina Chiricuţă) - locul patru la 400 m garduri (65,41 s), Bogdan Timofei (LPS / Niculina Chiricuţă) - locul cinci la triplusalt (13,24 m), Ana-Maria Manea (Farul / Cecilia Gevat şi Alin Larion) - locul cinci la 100 m garduri (16,53 s) şi Cristian Constantin (LPS / Carmen Botea) - locul cinci la lungime (6,58 m).

Sursa foto: Pro  Sport