12:22 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România a obținut un egal în prelungiri în Norvegia. Ianis Hagi, evoluție apreciată

07 Jun, 2019 23:55 2065 Marime text
Echipa națională de fotbal a României a înregistrat un rezultat de egalitate în această seară, în deplasare, cu Norvegia, în etapa a treia din grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020.

Scorul final a fost 2-2 (0-0), tricolorii egalând în prelungiri, după ce au fost conduși cu 2-0!

Au înscris T. Elyounoussi (56), Odegaard (71), respectiv Keșeru (77, 90+2).

Ianis Hagi, căpitanul FC Viitorul, a fost trimis pe teren în minutul 60 și a avut o evoluție apreciată, punându-și amprenta pe jocul României.

Celelalt convocat de la FC Viitorul, Tudor Băluță, a fost rezervă neutilizată.

România (selecționer, Cosmin Contra) a jucat cu: Tătărușanu - Chipciu, Săpunaru, Dr. Grigore, Toșca - P. Anton, N. Stanciu (71 Maxim) - Deac, Keșeru, Grozav (60 I. Hagi) - Pușcaș (60 Țucudean).

În celelalte meciuri din grupă din etapa a treia s-au înregistrat rezultatele: Suedia - Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81) și Feroe - Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesus Navas 19, Gestsson 34 - autogol, Gaya 71).

Clasament: 1. Spania - 9p, 2. Suedia - 7p, 3. România - 4p, 4. Malta - 3p, 5. Norvegia - 2p, 6. Feroe - 0p.

În etapa viitoare, luni, 10 iunie, se vor juca partidele: Feroe - Norvegia, Malta - România și Spania - Suedia (ora 21.45).

Sub titlul „Ianis Hagi, contribuție importantă la remiza obținută de România la Oslo!“, evoluția căpitanului FC Viitorul este remarcată și pe site-ul oficial al clubului constănțean:

Introdus pe teren în minutul 60 al partidei pe care naționala României a disputat-o în această seară, în deplasare, cu Norvegia, scor 2-2, în preliminariile C.E din 2020, Ianis Hagi a schimbat în totalitate jocul tricolorilor, contribuind din plin la revenirea de pe tabela de marcaj. Aflat la al patrulea meci pentru prima reprezentativă, Ianis Hagi a reușit multe faze care au pus în real pericol defensiva norvegiană și a contribuit decisiv la golul egalizator reușit de Keșeru, în min. 90+2. «100% Ianis va fi titular cu Malta», a anunțat selecționerul Cosmin Contra la finalul partidei de la Oslo. Naționala României va disputa la 10 iunie, de la ora 21.45, în deplasare cu Malta, un nou meci din preliminariile pentru Campionatul European din 2020.

Sursa foto: frf.ro