09:28 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rezultate de marcă la Naţionale Trei sportivi constănţeni au realizat baremele pentru Mondiale şi Europene

03 Jun, 2013 00:00 1503 Marime text
Atleţii constănţeni de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” au obţinut opt medalii la Campionatul Naţional Şcolar de la Bucureşti, în urma unor performanţe de marcă. Andreea Timofei a ieşit campioană la 400 m, cu 55,53 s, un timp cu care s-a calificat la Campionatul Mondial de juniori II de la Doneţk (10 - 14 iulie). Baremul pentru o competiţie internaţională, Campionatul European de juniori I, de la Rieti (18 - 21 iulie), l-au îndeplinit şi Cristi Boboc, cel care a câştigat proba de triplusalt, cu 15,67 m, şi Andreea Lefcenco (locul întâi la triplusalt - 12,67 m). În ciuda unui program încărcat şi obositor, Andreea Timofei a cucerit o medalie, argintul, şi la 400 m garduri (61,89 s), iar Andreea Lefcenco a urcat pe podium şi la lungime (bronz, cu 5,69 m). În proba masculină de triplusalt, Cristi Boboc a fost urmat pe podium de alţi doi colegi de club, Andrei Albu (argint - 14,61 m) şi Cristian Bododel (bronz - 14,56 m), în vreme ce la lungime Iulian Pricop a fost al treilea, cu 6,84 m. Cu excepţia Andreei Lefcenco, pregătită de Lenuţa Dragomir, ceilalţi medaliaţi din capitală sunt antrenaţi de Niculina Chiricuţă.

Sursa foto: Cristian Barbu