15:07 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Revenire spectaculoasa in "B"

02 Sep, 2002 00:00 444 Marime text

ASM Medgidia - Cimentul Fieni 2-0

Gazdele au avut o prima repriza excelenta, reusind sa inscrie de doua ori

Echipa pregatita de Dan Radulescu a debutat cu dreptul in editia de campionat 2002-2003 a Diviziei B de fotbal, succes ce a culminat cu revenirea in esalonul secund dupa multi ani. Usor timorati de acest eveniment, acestia au parut usor speriati in prima parte a jocului, insa au avut avantajul ca deschiderea scorului s-a consemnat inca din debutul partidei. In minutul 6, ex-faristul George Pitu i-a centrat excelent in careu lui Ferenti, care, dupa ce l-a driblat pe portar, a trimis in poarta goala. Atat i-a trebuit echipei din Medgidia si, impulsionata de cei aproximativ 2.000 de suporteri, s-a instalat la carma jocului, ratand ocazie dupa ocazie. Co-autorul primului gol s-a remarcat si la cea de-a doua reusita. Extrem de tehnic si de sigur pe el, Pitu i-a centrat din nou excelent lui Marinescu, cel care a reusit sa plaseze un "cap" la vinclu. Multumiti, probabil, cu rezultatul inregistrat pe tabela, uitand insa ca 2-0 este cel mai periculos scor, jucatorii din Medgidia au redus turatia "motoarelor". Si acest lucru era sa-i coste. In minutul 42, la o faza care nu anunta nimic periculos, centralul Silviu Bogdan a dictat eronat penalty la o cadere spectaculoasa a lui Humelnicu. Insa, ca orice incepator, ASM-ul a avut dramul sau de noroc. Executantul loviturii de pedeapsa, portarul Ilie, a trimis mult peste transversala, lasand neschimbat scorul consemnat pe tabela de marcaj. In partea a doua a jocului, ASM si-a atins scopul, acela de a nu primi gol, printr-un joc de distrugere din fasa a incercarilor de atac ale oaspetilor.