04:09 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Reprezentanţi ai CSS Medgidia, clasări pe podium la „Cupa Micul Atlet”

12 Mar, 2021 00:00 3994 Marime text
  • CSS Medgidia a participat cu nouă sportivi (atât băieţi, cât şi fete) la „Cupa Micul Atlet”, care a avut loc la Bacău.

Concursul interjudeţean de atletism „Cupa Micul Atlet”, de la Bacău, la care au participat copii 1, 2, 3 şi 4, le-a prilejuit urcarea pe podium şi sportivilor de la CSS Medgidia, pregătiţi de Andreea Georgescu.

Două dintre medaliile obţinute de reprezentanţii clubului din judeţul Constanţa au fost de aur. Raul Filimon a câştigat proba de aruncare a greutăţii, iar Karina Gal s-a impus la 600 m, cu 1:55.15. De asemenea, Raul Filimon a urcat pe podium şi la 200 m, obţinând bronzul, cu 28.74 s. CSS Medgidia a participat la concursul de la Bacău cu nouă copii, dintre care Maria Bălăceanu, Erika Tudor, Ştefania Petraru, Azra Seidali, Ioana Popa şi Yasmin Selim s-au aflat pentru prima dată în concurs într-o competiţie de atletism. Totuşi, chiar şi aşa, ei au evoluat bine, clasându-se în primii 15.

Anterior, atleţi de la CSS Medgidia participaseră şi la Campionatul Municipal Bucureşti, întrecere rezervată categoriilor de vârstă juniori 1, 2 şi 3 şi copii 1 şi 2. Tinerii sportivi de pe litoral au avut evoluţii bune, care le-au adus clasări pe podium ori în imediata vecinătate a acestuia. Astfel, Marian Poşoiu a ocupat locul doi la 3.000 m (cu 10:16.12), dar şi la 1.500 m (4:43.83). Două poziţii secunde i-au revenit şi Andreei Marcov, la aceleaşi probe (înregistrând 12:01.82 la 3.000 m şi 5:20.70 la 1.500 m). Totodată, Raul Filimon a fost al doilea la aruncarea greutăţii, cu 9,33 m, şi al patrulea la 200 m, distanţă pe care a alergat-o în 28.32 s.

Sursa foto: Facebook (CSS Medgidia)

Citeşte şi:

Atleţi de la CSS Medgidia, pe podium la Campionatul Municipal Bucureşti

Handbaliştii juniori 1 de la CSS Medgidia s-au calificat în faza Grupelor Valoare a Campionatului Naţional