12:39 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ratări multe, dar şi arbitraj defavorabil FC Viitorul, învinsă în Polonia de o echipă de ligă secundă

04 Jul, 2016 00:00 1074 Marime text

FC Viitorul a susţinut al doilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Polonia. După 1-1 cu Apoel Nicosia (campioana Ciprului), constănţenii au întâlnit, ieri-dimineaţă, formaţia poloneză de ligă secundă Chojniczanka Chojnice.

Partida s-a disputat pe terenul central al bazei de pregătire Mistral Sport de la Gniewino şi s-a încheiat cu victoria formaţiei poloneze, scor 1-0 (1-0). Unicul gol a fost înscris de Patryk Mikita, în minutul 34. Constănţenii au controlat jocul în totalitate, însă n-au reuşit să concretizeze niciuna dintre numeroasele faze de poartă create. Cele mai mari ocazii le-au aparţinut lui Nedelcu (17, bară), Cicâldău (36, finalizare anticipată de portar în situaţie de unu la unu), Hodorogea (37, reluare milimetrică cu capul alături în urma unui corner), I. Hagi (78, şut de la 14 metri respins de portar), Lopez (85, şut din apropiere respins în corner) şi Țîru (90+2, reluare cu capul reţinută de portar).

Nu le-au acordat două penalty-uri

Viitorul a fost văduvită de cel puţin două lovituri de pedeapsă clare, însă brigada poloneză care a oficiat la acest joc a închis ochii la faulturile suferite în careu de Tănase (70) şi I. Hagi (86). Au evoluat pentru FC Viitorul: Buzbuchi (67 Tordai) - Rădoi (67 Benzar), Hodorogea (46 R. Marin), Carp, Mitache (46 Dumitrescu) - Nedelcu (67 Țîru), Iacob (46 D. Lopez) - Casap, Cicâldău, Stoica (67 I. Hagi) - Rusu (54 Tănase). Tot ieri, însă după-amiază, FC Viitorul a întâlnit formaţia poloneză de primă ligă Arka Gdynia, într-un alt joc de verificare.

Chiţu a deschis scorul

Partida s-a disputat la Gdynia (la 45 km de Gniewino, baza de pregătire a Viitorului din Polonia) și s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 2-1 (0-1).
Viitorul a condus la pauză grație reușitei din minutul 33 a lui Aurelian Chițu (din centrarea excelentă a lui Ganea) și a mai irosit două șanse importante prin Coman (2 - șut puțin pe lângă poartă din poziție ideală) și Iancu (25 - finalizare prea înaltă din centrul careului). În partea a doua, gazdele au reușit să întoarcă rezultatul, după ce au punctat prin Pawel Wojowski (50 - șut la colțul lung din careu) și Adrian Blad (85 - execuție impecabilă direct din lovitură liberă de la 20 de metri).

Au evoluat formațiile:

Arka Gdynia (antrenor, Grzegorz Nicinski) - Repriza I: Steinbors - Jakubik, Soldecki, Sobieraj, Warcholak - Bozok, Mosiejko, Sambea - Da Silva, Szwoch, Zjawinski. Repriza a II-a: Jalocha - Sulewski, Sobieraj, Marcjanik, Wojowski - Stolc, Lakasiewicz, Yussuff - Blad, Siemaszko, Lewicki.

FC Viitorul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (86 Tordai) - Benzar, Țîru (86 Rădoi), Boli (9 D. Lopez; 86 Stoica), Ganea (71 Mitache) - Filip (86 Nedelcu), Brandan (71 Dumitrescu), Purece (59 R. Marin) - Iancu (59 I. Hagi), Chițu (59 Tănase), Coman.