16:31 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Preliminariile EURO 2022 Naţionala masculină de handbal a României a învins Muntenegru

08 Nov, 2020 21:47 2498 Marime text
  • Naţionala masculină de handbal a României a învins duminică echipa Muntenegrului, cu 36-27 (16-13) la Baia Mare, în Grupa a 8-a din faza a doua a preliminariilor EURO 2022, scrie Agerpres.

După ce au pierdut în Suedia cu 30-33, tricolorii au început slab partida cu Muntenegru, fiind conduşi cu 5-1 (min. 8) şi 6-3 (min. 10), dar au reuşit egalarea, 6-6 (14), iar apoi au preluat controlul jocului. România a condus cu 16-13 la pauză, după ce a avut avantaj de cinci goluri pe tabelă (16-11).

Echipa antrenată de Rareş Fortuneanu a făcut un joc foarte bun în repriza secundă, iar diferenţa de pe tabelă a crescut constant, România câştigând la nouă goluri, 36-27.

Golurile României au fost marcate de Gabriel Bujor 8, Cristian Ghiţă 6, Călin Căbuţ 6, Nicuşor Negru 6, Marius Sadoveac 3, Ionuţ Iancu (portar) 2, Cristian Fenici 1, Călin Dedu 1, Andrei Buzle 1, Gabriel Dumitru 1, Roland Thalmaier 1.

Pentru Muntenegru au înscris Stevan Vujovic 6 goluri, Milos Vujovic 4, Marko Lasica 4, Nemanja Grbovic 3, Vladan Lipovina 2, Aleksandar Glendza 2, Radojica Cepic 2, Mirko Radovic 1, Vasilje Kaludjerovic 1, Stefan Cavor 1, Filip Vujovic 1.

Au arbitrat ungurii Peter Horvath şi Balazs Marton, iar delegat EHF a fost românul Ion Şerbu.

Suedia ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de România, 2 puncte, Muntenegru, 2 punct, Kosovo, 0 puncte.

România va juca următorul meci pe 10 martie 2021, în deplasare, cu Kosovo.

Sursa foto: Facebook/ FRH - Federația Română de Handbal