23:45 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Partidele de la Liga a IV-a (play-off şi playout), Liga a V-a şi Cupa României

18 May, 2013 00:00 1977 Marime text
Meciurile de seniori din etapa a opta a play-off-ului Ligii a IV-a la fotbal şi din runda a şaptea a play-out-ului competiţiei se joacă astăzi, după programul: play-off - CSO Ovidiu - CS Mihail Kogălniceanu (ora 18.00), Portul Constanţa - Danubius Rasova (13.00), CFR Constanţa - Perla Murfatlar (13.00), CS Agigea - Gloria Băneasa (13.00), ACS Callatis 2012 Mangalia - Ştiinţa Poarta Albă (11.30); Vulturii Cazino Constanţa - CS Cernavodă (13.00); play-out - Tineretul Valea Dacilor - AS Cogealac (18.00), CSS Medgidia - Victoria Cumpăna (13.00), Carsium Hârşova - Aurora 23 August (18.00), CS Carvăn Lipniţa - Sparta Techirghiol (17.00), Recolta Nicolae Bălcescu - CS Eforie (13.00). Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa a decis ca în meciul CS Mihail Kogălniceanu - Vulturii Cazino, din etapa trecută, victoria să le fie acordată gazdelor, cu 3-0, după ce partida a fost întreruptă în minutul 61, la scorul de 2-2, după ce arbitrul Marian Carson a fost agresat de mai mulţi fotbalişti de la Vulturii Cazino. În urma acestui rezultat, CS Mihail Kogălniceanu rămâne pe locul doi, la zece puncte (66 - 76) în spatele liderului Callatis 2012, în vreme ce formaţia constănţeană rămâne ultima în clasament (locul 12, 31 de puncte).
Mâine, sunt programate majoritatea confruntărilor etapei a 23-a de la Liga a V-a. În Seria Nord, se joacă meciurile: Voinţa Săcele - Litoral Corbu (12.00), Dunărea Ciobanu - Pescăruşul Gârliciu (11.00), Sportul Tortoman - Dunaris Topalu (12.00), Viitorul Târguşor - Steaua Speranţei II Siliştea (12.00). Pescarul Ghindăreşti, Victoria Pantelimon şi Viitorul Fântânele au rundă liberă. În Seria Sud, partidele sunt: AS Ciocârlia - Gloria Seimeni (12.00), Marmura Deleni - Voinţa Cochirleni (15.00), Gloria II Băneasa - Trophaeum Adamclisi (11.00), Dacia Mircea Vodă - Dunărea Ostrov (14.00), Sacidava Aliman - CS Peştera (12.00), Sport Prim Oltina - Speranţa Nisipari (12.00), Voinţa Siminoc - AS Valea Dacilor (12.00). Programul Seriei Est: AS Bărăganu - Fulgerul Chirnogeni (11.00), Unirea Topraisar - AS Atletic 2 Mai (11.00), CS II Eforie - Recolta Negru Vodă (11.00), Viitorul Cobadin - Viitorul II Pecineaga (11.00), Voinţa Valu lui Traian - Avântul Comana (11.00), Viitorul Mereni - CS II Agigea (11.00). Singurul meci care se joacă astăzi este în Seria Est, Gloria Albești - Luceafărul Amzacea (de la ora 17.00).

Callatis 2012 şi CS Kogălniceanu merg mai departe

S-au disputat şi partidele din ediţia 2013/2014 a Cupei României, faza pe judeţul Constanţa (optimi de finală): Unirea Topraisar - Callatis 2012 Mangalia 0-1, AS Cogealac - CS Mihail Kogălniceanu 1-2, Danubius Rasova - Gloria Băneasa 3-0 (neprezentare), Viitorul Mereni - CS Agigea 5-3, Vulturii Cazino Constanţa - CSO Ovidiu 0-3 (neprezentare), Voinţa Valu lui Traian - Portul Constanţa 1-2, Carsium Hârşova - Ştiinţa Poarta Albă 4-3 după prelungiri (1-1 după 90 de minute de joc), Sportul Tortoman - Recolta Nicolae Bălcescu 3-1. În sferturile de finală (4 - 5 iunie) se vor juca partidele: Hârşova - Mihail Kogălniceanu, Mereni - Callatis 2012, Ovidiu - Portul şi Tortoman - Rasova.