00:48 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nicoleta Popa, de la CS Mangalia, vicecampioană naţională la lupte (galerie foto)

17 Feb, 2015 00:00 2471 Marime text
Sportiva Nicoleta Popa, de la CS Mangalia (antrenor, Marian Oancea), a cucerit medalia de argint la Campionatul Naţional de lupte rezervat seniorilor, care s-a desfăşurat la Cluj. Nicoleta Popa a urcat pe treapta a doua a podiumului la categoria 53 kg lupte libere. De la CS Farul Constanţa, cel mai bun rezultat l-a obţinut Mihai Ţurcanu (antrenor, Vasile Duşu), care a ocupat poziţia a cincea.

„Performanţa Nicoletei este cu atât mai valoroasă cu cât sportiva noastră este încă la vârsta junioratului. Acum ne pregătim pentru Campionatul Național de juniori, unde sperăm să câștigăm locul întâi, ca să participăm și la Campionatul European de Lupte, ediția 2015. Avem 36 de sportivi pe care-i pregătesc cu multă dăruire pentru acest campionat antrenorii Cornel Trucmel și Marian Oancea, iar sportivii care se vor clasa pe primele trei locuri vor avea posibilitatea să meargă la Europene. Anul trecut, am obținut 36 de medalii naționale, dar niciuna internațională și, de aceea, obiectivul nostru principal pe 2015 este cucerirea unei medalii internaționale”, a declarat pentru MangaliaNews.ro Lucian Luca, președintele CS Mangalia.