09:45 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mutare victorioasa

15 Apr, 2008 00:00 859 Marime text

Introdus in debutul meciului, in locul lui Todoran, Nae a fost decisiv la cele doua goluri inscrise de constanteni

Farul a invins, duminica, pe teren propriu, formatia FC Vaslui, cu scorul de 2-1 (1-0), partida contand pentru etapa a XXIX-a a Ligii I. Au inscris Marius Nae (min. 27), Gerlem (min. 68), respectiv Ljubinkovici (min. 88). Impulsionati de victoria din etapa precedenta, cu UTA, rechinii au inceput meciul cu FC Vaslui hotarati sa scape cat mai repede de emotiile retrogradarii si au avut prima ocazie in minutul 8, prin Bacila. Vasluiul, sustinut din tribune de aproximativ 30 de suporteri, a replicat prin Frunza si Matei, insa fara sa puna probleme serioase portarului Curca. Schimbarea fortata, din minutul 12, a lui Todoran cu Marius Nae, se pare ca a fost transferul decisiv al lui Ion Marin. Astfel, in minutul 27, dupa o patrundere pe partea stanga a lui Gosici, centrarea lui este reluata cu capul, in poarta, de Nae. Dupa aceasta miscare, marcatorul singurului gol al partidei a fost, apoi, decisiv si la a doua reusita a Farului, dupa ce a pasat lui Gerlem, care a inscris din marginea careului de sase metri. Din nou, cand se parea ca echipa constanteana se indreapta spre o victorie fara emotii, in minutul 88, un nou hent in careu, de aceasta data provocat de Nanu, a facut ca arbitrul sa dicteze penalty, transformat fara probleme de Ljubinkovic. Zvacnirea de final a moldovenilor a venit prea tarziu, insa, si "rechinii" isi trec in cont a doua victorie consecutiva din campionat, urcand pe locul 13 in Liga I, la trei puncte de primul loc retrogradabil.

Bosanceanu: "Ne mai trebuie 5-6 puncte"

Antrenorul constantenilor, Ion Marin, si-a felicitat jucatorii pentru cele trei puncte si crede ca va putea pregati urmatoarele meciuri din campionat in liniste. "E un rezultat foarte bun. Dupa mult timp, am luat trei puncte acasa. Am obtinut o victorie foarte importanta, care ne indeparteaza momentan de zona retrogradarii. Mai avem multe de facut, pentru ca trebuie sa mai luam puncte pentru a ramane in prima liga. Cele doua victorii la rand au adus doar putina liniste in tabara noastra", a declarat antrenorul constantenilor. Patronul Farului, Gheorghe Bosanceanu, sustine ca alb-albastri mai au nevoie de cel mult sase puncte pentru a evita retrogradarea, iar la finalul sezonului, lotul va fi completat cu mai multi jucatori valorosi. "Am trait 180 de minute de suferinta pentru sase puncte importante, luate cu UTA si FC Vaslui. Ne mai trebuie inca cinci sau sase pentru a ne salva. Din vara, vor fi schimbari pe posturile pe care avem nevoie sa ne intarim", a afirmat, dupa meciul cu Vaslui, oficialul constantean.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}