00:09 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Medalii pentru culturistii de pe litoral

28 Sep, 2004 00:00 841 Marime text
Municipiul Sibiu a fost, timp de trei zile, gazda Campionatului National de culturism, faza finala, competitie la care au participat cateva zeci de sportivi din intreaga tara. In acest concurs Constanta a fost reprezentata de o delegatie compusa din 12 sportivi, pregatiti de fostul mare campion Cristian Mihailescu. Inca o data, constantenii si-au demonstrat valoarea, obtinand mai multe medalii, in cadrul categoriilor la care au participat. Vasile Prica (cat. 85 kg) a cucerit medalia de aur, in timp ce Costel Torcea s-a clasat al doilea la intrecerile din cadrul categoriei 75 kg. Florina Roventa, singura culturista din lotul CS Farul, a ocupat pozitia a treia, cucerind medalia de bronz la intrecerile categoriei 57 kg. Alti trei culturisti constanteni, Daniel Chivu (70 kg), Lucian Boerescu (+90 kg) si Angelo Alexa (90 kg) s-au clasat pe locul cinci, in cadrul categoriilor la care au participat. Clasarea intre primii cinci este deosebit de importanta, aducand puncte clubului la care sportivii respectivi sunt legitimati. Carmen Leahu si Ana Maria Zvanca, inscrise initial in concursul de fitness, nu au mai participat, din motive personale. Alti patru culturisti constanteni prezenti la Sibiu, Florin Mocanu, Cristian Anghel, Cristian Firica, Constantin Caileanu, au inregistrat rezultate slabe.