01:06 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meciul Speranţa Nisipari - Castelanii Castelu, întrerupt din cauza incidentelor

15 Oct, 2014 00:00 2334 Marime text

Meciul de fotbal Speranţa Nisipari - Castelanii Castelu, din etapa a şaptea a Ligii a V-a a judeţului Constanţa, seria Sud, a fost oprit de arbitru în minutul 78 şi nu a mai continuat, după ce s-au înregistrat incidente, meciul desfăşurându-se într-o atmosferă tensionată. În acel moment, scorul era 2-0 în favoarea gazdelor.

„Înainte de joc, echipa din Nisipari a vrut să facă confruntare de jucători, dar cei de la Castelu, care erau la încălzire, au refuzat iniţial, începând să iasă de pe teren şi ameninţând că nu vor juca. Până la urmă, cele două echipe au căzut de acord să nu se mai facă confruntare, iar meciul să se joace. Partida a început, însă Castelanii protestau la multe faze. În minutul 42, un jucător de la oaspeţi a început să mă înjure şi am scos cartonaşul roşu, moment în care a devenit violent şi a încercat să mă lovească, fiind potolit până la urmă. Când cel eliminat a ieşit de pe teren, pe gazon au pătruns câţiva suporteri ai echipei Castelu, ameninţându-mă. În repriza a doua, l-am eliminat de pe bancă pe antrenorul formaţiei oaspete, care mi-a adresat insulte, iar în minutul 78 i-am arătat roşu şi căpitanului de la Castelanii, pentru injurii. În acest moment, jucătorul eliminat în prima parte a intrat pe teren şi a vrut iar să mă lovească. Odată cu el, au pătruns şi mai mulţi suporteri de-ai Castelanilor. Au intervenit jucători ai echipei gazdă şi oamenii de ordine şi nu am fost lovit, însă am pus capăt definitiv meciului”, a declarat arbitrul Ionel Nae.

Celelalte partide ele etapei din grupa Sud s-au încheiat cu rezultatele: Trophaeum Adamclisi - Viitorul Cobadin 0-2, Tineretul Valea Dacilor - Inter Ion Corvin 3-9, Voinţa Cochirleni - AS Ciocârlia 4-2, AS Independenţa - Danubius Rasova 3-3, Marmura Deleni - Sport Prim Oltina 2-2. Meciul AS Carvăn - CS Peştera a fost amânat. În Seria Nord, s-au disputat confruntările: Pescarul Ghindăreşti - SC Horia 4-3, Dunărea Ciobanu - Viitorul Târguşor 3-1, Ulmetum Pantelimon - Recolta Nicolae Bălcescu 0-4, Sportul Tortoman - Viitorul Fântânele 3-1, Gloria Seimeni - Dunaris Topalu 3-0, Pescăruşul Gârliciu - Voinţa Săcele 3-0, Dacia Mircea Vodă - Viitorul Cuza Vodă 5-1. În Seria Est scorurile au fost: Olimpia Constanţa - Grupul Şcolar Ion Bănescu Mangalia 2-2, Farul Tuzla - AS Bărăganu 9-0, Luceafărul Amzacea - Oil Terminal 2013 Constanţa 0-2, Gloria Albeşti - Viitorul Mereni 3-5, Atletic 2 Mai - CS Agigea II 2-0, Voinţa Siminoc - Viitorul Pecineaga 3-2, Şcoala de Fotbal Mangalia - Fulgerul Chirnogeni 5-6.

Clasamente

Seria Est: 1. Oil Terminal 2013 - 18p, 2. Tuzla - 16p, 3. 2 Mai - 16p, 4. Pecineaga - 15p, 5. Albeşti - 15p, 6. Siminoc - 13p, 7. Agigea II - 12p, 8. Amzacea - 9p, 9. SF Mangalia - 7p, 10. Mereni - 6p, 11. Olimpia - 6p, 12. Chirnogeni - 5p, 13. GSIB - 4p, 14. Bărăganu - 0p.

Seria Nord: 1. Gârliciu - 19p, 2. Tortoman - 16p, 3. Fântânele - 15p, 4. Seimeni - 14p, 5. Nicolae Bălcescu - 12p, 6. Ghindăreşti - 12p, 7. Mircea Vodă - 12p, 8. Săcele - 9p, 9. Târguşor - 8p, 10. Ciobanu - 6p, 11. Pantelimon - 4p, 12. Cuza Vodă - 3p, 13. Horia - 3p, 14. Topalu - 1p.

Seria Sud: 1. Rasova - 16p, 2. Peştera - 15p, 3. Cobadin - 15p, 4. Nisipari - 12p, 5. Cochirleni - 11p, 6. Independenţa - 9p, 7. Oltina - 9p, 8. Ion Corvin - 9p, 9. Valea Dacilor - 9p, 10. Castelu - 7p, 11. Adamclisi - 6p, 12. Deleni - 5p, 13. Ciocârlia - 4p, 14. Carvăn - 3p.