09:48 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meciul Simona Halep - Iga Swiatek, din optimile de la Roland Garros, programat duminică

03 Oct, 2020 10:10 3887 Marime text
  • În 16-imi, campioana din Contanța a dispus categoric de Amanda Anisimova, scor 6-0, 6-1.

Simona Halep (29 de ani, locul 2 WTA) se va duela cu poloneza Iga Swiatek (19 ani, locul 53 WTA), în optimile turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, duminică, 4 octombrie (în direct la Eurosport), ora nefiind încă stabilită.

În 16-imi, campioana din Contanța a dispus categoric de Amanda Anisimova (19 ani, locul 29 WTA), scor 6-0, 6-1, după 56 de minute de joc, în timp ce Swiatek a învins-o pe canadianca Eugenie Bouchard (26 de ani, locul 168 WTA), 6-3, 6-2, la capătul unui mci care a durat o oră și un sfert.

La ediția trecută a Roland Garros, Halep și Swiatek s-au întâlnit tot în optimi, iar Simona a înregistrat o victorie zdrobitoare, cu 6-1, 6-0.

UPDATE:

Organizatorii au anunțat că meciul Halep - Swiatek se joacă duminică, de la ora 12.00.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța