03:01 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci interzis iubitorilor de fotbal

10 Feb, 2003 00:00 710 Marime text

FC Farul Constanta - Petrolul Ploiesti 0-2

Fotbalistii constanteni au evoluat lamentabil intr-un meci sustinut in fata unui adversar mai slab cotat * Intalnirea constanteano-ploiesteana s-a constituit din doua partide de cate 50 minute * In prima, titularii Farului nu au primit gol, dar nici nu au marcat * In a doua, rezervele "alb-albastrilor" au primit doua goluri de la anonimul Paraschiv * Cu trei saptamani inainte de startul de campionat, Farul nu reuseste sa impresioneze prin jocul sau, desi si in aceasta iarna au fost adusi jucatori noi

FC Farul s-a facut de ras sambata in amicalul pe care l-a sustinut in compania Petrolului Ploiesti, liderul clasamentului seriei I a Diviziei B de fotbal. Disputat pe o suprafata de joc inghetata si pe o vreme apriga, meciul de pe terenul de fotbal CFR s-a incheiat cu victoria echipei vizitatoare, care astfel si-a luat revansa pentru infrangerea pe care o suferea, in urma cu o saptamana (scor 1-3), pe un teren de la Valea Calugareasca. Evolutia formatiei de pe litoral a fost, de departe, una mediocra, penibila. Si asta cu doar trei saptamani inainte de reluarea campionatului. "Alb-albastrii" nu au absolut nici o scuza pentru jocul lor lamentabil, sustinut in fata unei formatii mai slab cotate (momentan). Nici pe cea a terenului, nici pe cea a vremii. Adversarii au evoluat in aceleasi conditii, nu? Cum si in luna martie se anunta o vreme asemanatoare, situatia "alb-albastrilor" in primele etape nu se anunta a fi una roza. Veti spune ca ei nu au fortat pentru a nu se accidenta. Dar cand o vor face, daca nu atunci cand s-a schimbat antrenorul si se lupta pentru titularizare? Un lucru ce va trebui sa le dea de gandit inca de pe acum celor din conducerea tehnica si administrativa a clubului. Revenind la meci, sa spunem ca el a fost unul care nu a placut deloc celor care au infruntat capriciile vremii pentru a asista la prima partida de verificare a constantenilor de la revenirea lor din cantonamentul montan de la Sinaia. Ca si in urma cu o saptamana, intalnirea constanteano-ploiesteana s-a constituit din doua partide, ambele avand cate doua reprize de cate 25 de minute fiecare. In deschidere, antrenorul Ion Marin i-a introdus pe titulari, incepand cu: Curca - Lungu, Tanasa, Pascovici - Chirea, Badescu, Schiopu, Cristocea, Senin - L. Mihai, Thiandoum. In aceasta formula, Farul nu a primit nici un gol, dar nici nu a marcat, dupa 50 de minute scorul fiind 0-0. In acest timp, formatia constanteana a avut doar doua ocazii, prin Senin si Chirea. In meciul celalalt, tehnicianul constantean i-a trimis pe: Unchias - Daouda, S. Mocanu, G. Munteanu - Usurelu, Ciortea, Zicu, Bogdanovici, Anghel - Hrib, Baltoi. O gafa a lui Unchias, care a degajat in picioarele lui Paraschiv, i-a dat Petrolului sansa de a deschide scorul in minutul 53. Peste numai doua minute, acelasi Paraschiv a punctat pentru 2-0, scor cu care s-a incheiat si meciul. Antrenorul Petrolului, Octavian Grigore, i-a trimis in teren pe: Irimia - L. Dumitru, Neagu, Voinea, I. Costache, G. Preda - E. Tudor, G. Paraschiv, Lupsa, G. Ghita - Aldea. Au mai jucat: Cernea, Campean, Geaman, E. Iordanescu, Bitica si L. Marinescu.