11:29 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci de verificare la Constanţa HC Dobrogea Sud îşi prezintă vineri lotul de jucători (galerie foto)

17 Aug, 2016 00:00 2650 Marime text

Echipa de handbal masculin HC Dobrogea Sud, nou-promovată în Liga Naţională, a câştigat Cupa municipiului Vaslui, turneu amical care a reunit şase formaţii prim-divizionare. În finală, HCDS a trecut cu 30-27 (14-10) de Dunărea Călăraşi. Formaţia constănţeană a obţinut şi două dintre cele trei premii individuale acordate de organizatori: cel mai bun portar - Rudi Stănescu (cel care pe parcursul turneului a împlinit 37 de ani) şi cel mai tehnic jucător - Dalibor Cutura.

HC Dobrogea Sud a câştigat toate meciurile disputate la Vaslui. În grupă, echipa de pe litoral a dispus de HC Vaslui, cu 37-32 (17-16), şi de CSU Suceava, cu 44-30 (23-17). Graţie acestor rezultate, HCDS a terminat pe primul loc şi s-a duelat în ultimul act cu câştigătoarea celeilalte serii. În finală, prima repriză s-a terminat cu trei minute mai devreme, în minutul 27, întrucât s-a întrerupt curentul electric, iar apoi meciul s-a prelungit cu diferenţa.

„Cupa municipiului Vaslui vine la Constanţa! Este cupa voastră, a suporterilor constănțeni! Vă mulțumim tuturor pentru susținere şi încredere! Vom munci mult în acest sezon pentru a readuce cupele şi medaliile din nou în Constanța. Vă iubim!“, s-a postat pe pagina de Facebook a HCDS.

Vineri, 19 august, de la ora 18.30, HC Dobrogea Sud joacă din nou un meci de verificare cu Dunărea Călăraşi, în Sala Sporturilor din Constanţa. Cu ocazia acestei acţiuni, va avea loc şi prezentarea oficială a lotului constănţean care va aborda noul sezon.
HC Dobrogea Sud va debuta în stagiunea 2016/2017 a Ligii Naţionale pe 31 august, întâlnind pe teren propriu Poli Timişoara.